Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Broń drzewcowa
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
TomaszVI
Dość łatwo jest stwierdzić jakie różnice jakie dzielą włócznie a oszczep (jeśli chodzi o użyci bo z budową trochę gorzej) czym jednak różni si ewłócznia od piki? czy jest to nazwa tej samej broni czy jednak różnice występują?
lancelot
Choćby rozmiarami, pika mogła mieć ok. 5 m. długości.
TomaszVI
czyli krótsze to włócznie a dłuższe to piki? wogóle według jakiego kryterium jednoska w średniowieczu(i innych epokach) była pikinierami lub włócznikami?
lancelot
Różnią się również (zazwyczaj) budową grotu pika ma raczej grot "krępy i graniasty, włócznia raczej liściasty. No i cezura czasowa, trudno mówić o pikinierach we wczesnym średniowieczu.
Zarrr
Pika to broń zespołowa, z racji jej długości można nią walczyć tylko w szyku, włócznia jest krótsza przez co bardziej uniwersalna.
Boczek IV
Mam zapytanie odnośnie pik właśnie.
Otóż w naszej ćwiczeniówce do historii był obrazek żołnierza piechoty wybranieckiej wyposażonego w (przynajmniej według mnie we włócznie bo na na pikę to to trochę za krótkie, w proporcjach to to mu za ucho grot wystawał nieco wink.gif ) jednak okazało się, że to jednak pika. Czy tacy żołnierze posługiwali się w ogóle pikami ? I czy pika może być tak krótka, że postaci na rysunku jest od niej niewiele niższa ?
lancelot
Na temat używania pik przez wybranieckich nie wiem nic, może wypowiedzą się specjaliści, natomiast pika długości ca 2 metrów to nie jest pika...ew półpika używana w marynarce i w armii szwedzkiej (tam jako świńskie pióro)
Boczek IV
QUOTE(lancelot @ 25/04/2013, 21:14)
Na temat używania pik przez wybranieckich nie wiem nic, może wypowiedzą się specjaliści, natomiast pika długości ca 2 metrów to nie jest pika...ew półpika używana w marynarce i w armii szwedzkiej (tam jako świńskie pióro)
*



Taka coś właśnie mi się wydawała podejrzana ta pika, bo coś krótka.

Na rysunku wyglądało to mniej więcej tak:

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...QQ9QEwBQ&dur=20
lancelot
Ale czy tam napisano, że to pika?
Boczek IV
Tak.
wysoki
Na obrazku miał być pewnie szponton.
lancelot
Nie to też nie jest szponton, grot na zalinkowanej ilustracji nie jest rozbudowany.
wysoki
QUOTE(lancelot @ 25/04/2013, 23:47)
Nie to też nie jest szponton, grot na zalinkowanej ilustracji nie jest rozbudowany.
*


Stawiałem na niewyraźny rysunek. Ale obejrzałem sobie w necie oryginał http://grafik.rp.pl/g4a/607973,251405,9.jpg. Krótko mówiąc wyraźnie ozdobna broń oficera używana jako oznaka rangi. A co to miało być dokładnie to trzeba zapytać p. Marka Szyszko.
lancelot
Co do funkcji broni chyba masz rację, tym bardziej, że wskazuje na to właśnie jej ozdobny charakter jak i odmienny mundur dzierżącego natomiast konstrukcyjnie to włócznia lub kurzgewehre (słowo to ma kilka znaczeń ale również "świńskie pióro".
Spiryt
Toż to wygląda jak włócznia włóczniowata. wink.gif

Jak wiemy, nazewnictwo w 'epoce' nie było szczególnie ścisłą nauką, więc mogli to nazywać i szpontonem i piką.

Ale wg. współczesnej terminologii, która próbuje trochę porządkować, 'pika' to nie cokolwiek co ma szpikulec, tylko ogólnie wszelka broń z bardzo, bardzo długim drzewcem.
lancelot
A jak odróżnimy półpikę od włóczni? Po kształcie grotu?
Boczek IV
QUOTE(Spiryt @ 26/04/2013, 14:34)
Toż to wygląda jak włócznia włóczniowata.  wink.gif


Więc to włócznia a tam mieliśmy pikę, to mimo nazewnictwa z epoki to raczej na pikę to nie wygląda i nią nie jest dry.gif .
lancelot
QUOTE
i to raczej na pikę to nie wygląda i nią nie jest  .
Z całą pewnością...
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org