Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: S-300
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
Nagano
Mam pytanie.Chodzi konkretnie o S-300.Mógłby mi ktoś podać co to jest za broń(wiem jedynie ,że przeciwlotnicza) i podać jej parametry.Słyszałem ,że Łukaszenko kupi w najbliższym czasie cztery egzemplarze tej bronii przed jak to powiedział "ewentualnym atakiem NATO".
Sarissoforoj
Tu masz link do filmów reklamowych zestawów S - 300.
S - 300
Poszukaj w Air Defence. Są tam zestawy S - 300V i S - 300 PMU1.

Są tam też podstawowe dane taktyczno techniczne.
A mogliśmy ten zestaw plot. mieć na uzbrojeniu. Zabrakło roku.
Nagano
O mój Boże,cóż to za komunistyczny potwór?Spore ma te rakiety.40km zasięgu i prędkość 2800km/h robią wrażenie
1234
Akurat aznalazłem w nTW porównanie. Odpowiednio: Patriot PAC-2, PAC-3, S-300w, S-300WM. Nie ma PWM, ale to inna brń.
zasięg rażenia celów aerodynamicznych(km):90,120,150,200
j/w celów balistycznych(km): 20,40,40,40
maksymalny zasdięg rażonych rakiet balistycznych(km):500, 1000, 1100, 2500
Pułap (km): 25,30,30,30
Obszar chroniony (km2) 300, 1200, 2000, 2500
PRędkość max. celu(km/h): 1200, 3000, 3000, 4500
czas osiągnięcia gotowości bojowej (min): 30, 30, 5,5
Min wykrywana SPO(m2): 0,1; 0,05; 0,02; 0,02.
Nagano
Wychodzi na to że S300 i jej kontynuacja są najlepszą bronią przeciwlotniczą.Ale 4 wyrzutnie to za mało wobec całej floty powietrzenj NATO
Sarissoforoj
Wyrzutnia nie jest najważniejsza. Jest tylko nosicielem rakiet i elementem z którego je się wystrzeliwuje.
Najważniejszym elementem jest stacja naprowadzania rakiet. Ona to realizuje wszystkie zadania (za wyjątkiem rakiet z głowicą aktywną) przemieszczenia głowicy odłamkowej w okolice celu powietrznego i jego detonację.
Bez SNR wyrzutnie sa tylko bardzo nowoczesnymi transporterami kupy zelastwa, do niczego nie potrzebnego.
Dlatego w dolinie Beeka w 1982 armia izraelska wykonała głowne uderzenie na stacje SSWN 2K12 KUB (SA-6). Po wyeliminowaniu których baterie plot były bezsilne.
1234
No to my wtedy ich rakiety naszymi Torami kasujemy... wink.gif
Sarissoforoj
Z tego co pamiętam to TOR miał zastąpic OSA-ę w DZmech. Pierwsze słyszę o zastosowaniu tego zestawu do osłony S-300 czy BUK-a. Nie wiem czy czas reakcji jest na tyle duzy, że umozliwia przechwycenie lecącego pocisku prlok.
1234
Przyznaję bez bicia, może mnie ponioło. Pamiętam tylko taką wizję Szulca z nTW, jak opisuje atak Amerykanów na dysponujących T-80, S-300 i Torami wojska irackie. confused1.gif
Sarissoforoj
Doktryna ZSRR w przeciwieństwie do państw NATO słusznie przewidywała, że na niektórych odcinkach frontu przeciwnikowi może udać się uzyskać lokalna przewagę w powietrzu. Dlatego utrzymywali liczne i różnorodne zestawy przeciwloniczne. znaczna ich ilość była mobilna i mogła towarzyszyć wojskom pancernym i zmechanizowanym. Do takich zestawów według zasięgu należały Szyłka, OSA, KUB, KRUG. W późniejszym okresie pojawiły się TUNGUSKA - PANCYR, TOR, BUK, S-300 czy S-200 WEGA. Charakterystyczną cechą było wzajemne pokrywanie się zasięgu i pułapu niszczonych celi pomiędzy zestawami.

A dla Iraku lepiej byłoby gdyby zamiast 2000-3000 czołgów posiadali kilkanaście zakupionych w Rosji zestawów plot lub ppanc. Amerykanie mieliby potężną zagwozdkę. I jedno jest pewne nie lataliby tak bezkarnie na irackim niebie.
Tyle, że mentalność Arabów musiałaby ulec również znacznej zmianie. Posiadali pewną chroniczną wadę, obrzydzenie do zdobywania wiedzy technicznej. Polecam wybrać sie do Biblioteki WAT, mam nadzieję, że jeszcze nie zniszczono specjalnie stworzonych podręczników z napisem L - tzn. dla Libijczyków (kształcili się tam w latach 80-tych). Dlatego państwa arabskie wolały zakupować sprzęt o niezbyt wysubliowanej technice, aby nie mieć problemów z obsługą.
1234
Ja pamiętam motyw, jak -pilot z Dęblina mi opowiadał jak to szeroko pojęci Arabowie tylko tankowali (gorzałę) i latali (za panienkami) podczas szkoleń.
Sarissoforoj
Mam nadzieję, że moderator przeniesie temat we właściwe miejsce, bo nie chciałbym pogłębiać off-topa.
A oto parę stronek dotyczących tematu:
S-300 - rosyjska strona
S-300P
S-300V - angielskojęzyczna strona
Dołączam również informację o poprzedniku S-300 zestawie plot 2K11 KRUG - do którego czuję duży sentyment:
2K11 KRUG

Szczególnie polecam angielskojęzyczną wersję. Przedstawiono w niej między innymi białoruskie systemy dowodzenia obroną przeciwlotniczą. To dla miłośników podboju tego "zacofanego" kraju, więżących że systemy obronne Białorusi przypominają irackie z czasów wojny w zatoce.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org