Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Bomba termobaryczna
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
szczypiorek
Kiedy powstała, jaka jest zasada jej działania?

Kto i kiedy jej używał?

Jakie są charakterystyczne skutki i ślady jej użycia?

Wytłumaczcie laikowi, proszę.

P.S. Pytania nie bez związku z całkiem innym tematem.
Net_Skater
W polskiej Wiki jest krotki opis hasla:
Bomba paliwowo-powietrzna – bomba lotnicza, składająca się z paliwa lub materiału wybuchowego, który jest rozpylany w powietrzu. Zapalnik powoduje zapłon i wybuch tego aerozolu. Paliwem mogą być np. węglowodory ciekłe i gazowe, pyły metali, materiały wybuchowe oraz różne mieszaniny. Broń tego typu określana jest także mianem bomby termobarycznej (od greckich słów therme (Θερμό) – temperatura i baros (Βαρως) – ciśnienie), bomby próżniowej (ze względu na efekt „wysysania” tlenu podczas eksplozji), a w krajach anglosaskich nosi ona oznaczenia HITs (od ang. high-impulse thermobaric weapon – broń termobaryczna dużej mocy), FAE lub FAX (od ang. fuel-air explosives – paliwowo-powietrzny materiał wybuchowy). Bomby tego typu posiadają większą moc burzącą, niż konwencjonalne bomby o tej samej masie. Największą bombą tego typu jest rosyjska konstrukcja, znana jako „ojciec wszystkich bomb”.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bomba_paliwowo-powietrzna
Zastanawiajacym jest, ze wszystkie wyjasnienia dotyczace hasla sa wylacznie w j. polskim. Oceniam, ze 3/4 wyjasnien uzywa jako kontekstu sprawe tragedii smolenskiej.


N_S
poldas372
To ładunek paliwowo-powietrzny.
Jakieś wysokoenergetyczne paliwo płynne.
Nafta, czy benzyna.
Aby uzyskać wyższą temperaturę, dodaje się do tego paliwa płynnego proszek aluminiowy, co powoduje wzrost temperatury wybuchu
Taka bomba/ładunek jest o tyle perfidna, że nie ma sama w sobie odłamków, a jedynie to paliwo.
Powietrze (wiadomo że chodzi o tlen) jest zasysane z otoczenia celem spalenia paliwa.
Rezultat mamy taki, że gwałtownie wzrasta ciśnienie i temperatura.
Oczywiście zabójcze dla istot żywych.
Pieski mają wykrywać trotyl i dynamit. Nie wiem jak z semtexem. On ponoć jest bezwonny.
Jako pierwsi takie bomby zastosowali Yankesi w Wietnamie.
Największa to Moab (GBU-43) o wadze nieomal 10 ton.

Ad. N_S;
Yankesi mają "matkę wszystkich bomb".
Rosjanie mają "ojca wszystkich bomb".
Alexander Malinowski 3
A czy to prawda, że ona pokrywa eksplozją jedną milę? Może się przesłyszałem.
Speedy
QUOTE(poldas372 @ 12/04/2017, 21:46)
Największa to Moab (GBU-43) o wadze nieomal 10 ton.


Gwoli ścisłości nie jest to bomba paliwowo-powietrzna. Zawiera klasyczny materiał wybuchowy H-6 (coś jakby torpex).
minimax
Jakieś wysokoenergetyczne paliwo płynne.
Nafta, czy benzyna.

Niekoniecznie płynne. Gaz czy para też może być. Amerykanie w Wietnamie podobno używali ich by zrobić lądowiska dla helikopterów w dżungli. Ładne puste kółeczko wychodziło.
Delwin
QUOTE
Taka bomba/ładunek jest o tyle perfidna, że nie ma sama w sobie odłamków, a jedynie to paliwo.


Bez przesady - odłamki są zależne od używanej skorupy. To nie jest "goły" materiał wybuchowy...
poldas372
Ad. Speedy;
Ten klasyczny materiał wybuchowy służy w tej bombie do rozcalenia jej i rozpylenia cieczy zapalającej, która jest głównym ładunkiem tej bomby. Powstała w ten sposób mgła, składająca się z kropelek cieczy i pyłu aluminiowego, jest podpalana i dochodzi do detonacji, czyli spalania szybszego od prędkości dźwięku.
Ad. Aleksander Malinowski 3;
Raczej tak, skoro podawany jest zasięg rażenia "miles, and miles".
Czyli chyba jedna mila kwadratowa.
Ad. Delwin;
Skorupa tej bomby jest zrobiona z aluminium. Nie bez powodu. Ona się spala w trakcie detonacji.
Barg
QUOTE(poldas372 @ 13/04/2017, 12:28)
Ad. Speedy;
Ten klasyczny materiał wybuchowy służy w tej bombie do rozcalenia jej i rozpylenia cieczy zapalającej, która jest głównym ładunkiem tej bomby. Powstała w ten sposób mgła, składająca się z kropelek cieczy i pyłu aluminiowego, jest podpalana i dochodzi do detonacji, czyli spalania szybszego od prędkości dźwięku.

Speedy to pewnie lepiej wytłumaczy, ale na moje oko GBU-43 to nie bomba paliwowo-powietrzna. Jak dla mnie świadczy o tym masa i rodzaj ładunku wybuchowego, a opis w polskiej Wikipedii jest błędny.

poldas372
To obejrzyj coś takiego - https://www.youtube.com/watch?v=i9H50tHiHjs
Barg
Widziałem ten filmik, podtrzymuje to co wcześniej napisałem.
Alexander Malinowski 3
https://www.youtube.com/watch?v=rIf-yU3C-OU

Rosyjska ręczna bomba termobaryczna.
poldas372
Zgadza się Barg.
Masz rację.
Speedy lepiej wiedział.
Największa bomba termobaryczna to jest jednak ta rosyjska o nieznanym oznaczeniu.
Są ponoć na wyposażeniu Wojska Polskiego bomby tego rodzaju pod oznaczeniem LBP-100.
Jednak konkretnych informacji na ich temat nie umiałem znaleźć.
Alexander Malinowski 3
QUOTE(poldas372 @ 13/04/2017, 17:07)
Zgadza się Barg.
Masz rację.
Speedy lepiej wiedział.
Największa bomba termobaryczna to jest jednak ta rosyjska o nieznanym oznaczeniu.
Są ponoć na wyposażeniu Wojska Polskiego bomby tego rodzaju pod oznaczeniem LBP-100.
Jednak konkretnych informacji na ich temat nie umiałem znaleźć.
*



A kiedy kupilismy od Rosjan tę bombę?
Speedy
QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 13/04/2017, 17:26)
QUOTE(poldas372 @ 13/04/2017, 17:07)
Zgadza się Barg.
Masz rację.
Speedy lepiej wiedział.
Największa bomba termobaryczna to jest jednak ta rosyjska o nieznanym oznaczeniu.
Są ponoć na wyposażeniu Wojska Polskiego bomby tego rodzaju pod oznaczeniem LBP-100.
Jednak konkretnych informacji na ich temat nie umiałem znaleźć.
*



A kiedy kupilismy od Rosjan tę bombę?
*



O ile wiem: nigdy, LBPP-100 to polska konstrukcja
szczypiorek
A swoją drogą. Dziś:

QUOTE
BREAKING: U.S. military targets ISIS with GBU-43 bomb in Afghanistan, first time it has been used in combat

https://twitter.com/ReutersWorld/status/852565196409368576



QUOTE
The US has deployed the largest non-nuclear bomb in its inventory on an ISIS target in a remote part of far northeast Afghanistan, according to CNN analyst Barbara Starr.

Four US officials with direct knowledge of the mission said the US had dropped the GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast Bomb, aka the "Mother of All Bombs" or "MOAB," over the Achin district of Afghanistan's Nangarhar province, which borders northwest Pakistan.

http://www.businessinsider.com/us-moab-mot...tan-2017-4?IR=T
poldas372
No proszę.
Jaka szybka reakcja na naszą dyskusję o bombie Moab?
Administracja "Rudego" czyta Nas i przypomniała sobie, że trza w końcu to coś zużyć, bo termin zdatności do użycia się kończy.
Przed chwilą w RMF podano iż to bomba paliwowo-powietrzna. Haha.

Proponuję nie pisać o broniach masowego rażenia, bo zaś sobie ta administracja przypomni o jakichś przeterminowanych ładunkach.
Nie kuśmy losu.
wink.gif
Gajusz Mariusz TW
Amerykanie opublikowali nagranie ze zrzutu

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/tak-wybuch...-nalotu/n0122b6

Grapeshot
Nad ceną takiej bomby można się też zastanowić, zwłaszcza, że nie wydaje się ona być jakoś specjalnie skomplikowana czy też wymagająca kosztownych elementów do złożenia. W telewizji usłyszałem raz, że kosztuje 21 milionów, później usłyszałem, że 16 milionów. Prace nad utworzeniem tej amerykańskiej bomby, to też jakaś nienormalna cena.
Alexander Malinowski 3
QUOTE(Grapeshot @ 14/04/2017, 22:59)
Nad ceną takiej bomby można się też zastanowić, zwłaszcza, że nie wydaje się ona być jakoś specjalnie skomplikowana czy też wymagająca kosztownych elementów do złożenia. W telewizji usłyszałem raz, że kosztuje 21 milionów, później usłyszałem, że 16 milionów. Prace nad utworzeniem tej amerykańskiej bomby, to też jakaś nienormalna cena.
*



Może decyduje krótka seria? Jeśli nie produkuje się tysięcy takich bomb to każda musi kosztować drogo.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org