Radar pozahoryzontalny to specjalny rodzaj radaru pozwalający wykrywać obiekt z bardzo dużej odległości.
user posted image
(obrazek z wikimedia)
Powyższa ilustracja przedstawia zasadę jego działania - fale radiowe są kierowane tak aby odbiły się od jonosfery, odbiły się od obiektu który badamy, a następnie ponownie odbiły się od jonosfery, by ostatecznie dotrzeć do odbiornika. Takie radary zaczęto na poważnie wykorzystywać w latach 60-ch XX wieku, mnie jednak zastanawia kto pierwszy wpadł na ten pomysł confused1.gif
Według artykułu w ros. Wikipedii
QUOTE
В 1946 году советский учёный и конструктор Николай Кабанов предложил идею раннего (загоризонтного) обнаружения самолётов в диапазоне коротких волн на удалении до 3000 километров.

W 1946 roku sowiecki uczony Nikołaj Kabanow przedstawił pomysł wczesnego (pozahoryzontalnego) wykrywania samolotów wykorzystując fale krótkie na dystansie do 3000 km.
Nie przeczę, że tak było, ale zastanawiam się czy nikt nie przedstawił podobnego pomysłu wcześniej? Pierwsza udana transmisja radiowa przez Atlantyk to początek XX wieku, więc zapewne już wtedy zdano sobie sprawie, że coś odbija fale radiowe, jako że przeprowadzenie linii prostej między stacjami było niemożliwe z powodu krzywizny Ziemi.