Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Najstarsze miecze
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
rasterus
Do utworzenia tematu zainspirował mnie ten artykuł:

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wlochy-dok...ecy-lat/vxrp86x

CODE


‹ wróć

Doktorantka archeologii w listopadzie 2017 r. wybrała się na wycieczkę do klasztoru ormiańskich mnichów San Lazzaro degli Armeni na małej wyspie w pobliżu Wenecji. W miejscowym muzeum na wystawie średniowiecznych artefaktów jej uwagę przykuł pewien obiekt. Jeden z mieczy wydawał się nie pochodzić ze średniowiecza, ale być kilka tysięcy lat starszy. Dall'Armellina napisała pracę magisterską poświęconą wczesnej epoce brązu i klasztorny miecz, przypominał jej te odnalezione we wschodniej Anatolii (obecnie leżącej w Turcji), których wiek szacuje się na ok. pięć tysięcy lat.

Młoda archeolog i naukowcy z Uniwersytetu Ca' Foscari w Wenecji postanowili przyjrzeć się historii tej szczególnej broni. Wspólnie z mnichami znaleźli w klasztornych archiwach dokumenty dotyczące miecza. Został on podarowany jednemu z zakonników ok. 150 lat temu przez ormiańskiego kolekcjonera sztuki Jerwanta Korasandjiana. Według zachowanych informacji przedmiot został wcześniej znaleziony w pobliżu tureckiego miasta Trabzon na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego.

Po ponad dwóch latach szczegółowych badań ustalono, że zarówno wykonanie jak i metale użyte do produkcji miecza wskazują na jego podobieństwo do innych tego typu przedmiotów znajdowanych we wschodniej Turcji i datowanych na ok. 3000 r. p.n.e. Niespodzianką okazało się, że powstał on ze stopu miedzi i arsenu, używanego jeszcze przed odkryciem brązu, wytapianego z miedzi i cyny.


https://www.livescience.com/ancient-anatoli...-monastery.html tu link ze zdjęciem miecza.

Czyli przed epoką brązu kombinowano coś z utwardzeniem miedzi, żeby nadawała się na miecz. I nie był to miecz sierpowy.
Speedy
QUOTE(rasterus @ 21/03/2020, 5:20)
Do utworzenia tematu zainspirował mnie ten artykuł:

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wlochy-dok...ecy-lat/vxrp86x



Piękne odkrycie. Aczkolwiek ta 30-40 cm klinga... można by dyskutować, czy to mały miecz czy duży nóż... niemniej zdecydowanie wygląda na broń, a obecność jelca świadczy że i jakaś choćby podstawowa szermierka chyba funkcjonowała...
wysoki
QUOTE(Speedy @ 21/03/2020, 11:07)
(...)niemniej zdecydowanie wygląda na broń, a obecność jelca świadczy że i jakaś choćby podstawowa szermierka chyba funkcjonowała...
*


O ile on nie służył po prostu do tego, aby dłoń użytkownika nie ześlizgiwała się na ostrze.

QUOTE
Piękne odkrycie. Aczkolwiek ta 30-40 cm klinga... można by dyskutować, czy to mały miecz czy duży nóż...

Przyjmijmy, że ludzie kiedyś byli mniejsi, więc dla nich ten okaz był małym mieczem wink.gif.

@Rasterus
QUOTE
Czyli przed epoką brązu kombinowano coś z utwardzeniem miedzi, żeby nadawała się na miecz. I nie był to miecz sierpowy.

Trochę już takich mieczy znaleziono w Arslantepe (Melid) (trzeba trochę przewinąć w dół): https://www.tf.uni-kiel.de/matwis/amat/iss/...one/rb_1_1.html
ChochlikTW
Istnieje określona długość klingi, która pozwala klasyfikować broń jako miecz? Czy też klasyfikacja pomiędzy sztyletem, a mieczem zależy od okresu powstania, a co za tym idzie materiałów do stworzenia broni?
wysoki
QUOTE(ChochlikTW @ 21/03/2020, 13:10)
Istnieje określona długość klingi, która pozwala klasyfikować broń jako miecz? Czy też klasyfikacja pomiędzy sztyletem, a mieczem zależy od okresu powstania, a co za tym idzie materiałów do stworzenia broni?
*


W takich początkach to w sumie ciężko jasno klasyfikować. Tak patrząc po długościach mieczy typu Arslantepe raczej zastosowanie do walki - dwustronne ostrze, wyraźny jelec, dłuższe niż noże do codziennego użycia. Choć w sumie noże też są do walki smile.gif.
Bo materiał - potem brąz - to mógł być taki sam.
Chyba, że chodzi Ci o typ Arslantepe, że on był wykonywany z czegoś, z czego noży nie robiono?
rasterus
Gladius miały od 40 do 60 cm. Więc liczy się też technika walki. Tak krótka broń to raczej do walki w zwarciu, gdzie trzeba odrzucić włócznię bo za długa. Ile długości miały miecze hoplitów?

W sumie zaskoczyła mnie dość nowoczesna forma, ten kształt. Spodziewałem się czegoś bardziej prymitywnego. Tutaj to już jest wynik jakiegoś rozwoju.
wysoki
Tak, gladiusy byłyby dobrym porównaniem. Bo skoro najkrótsze znane ostrze miało 35 cm, to tutaj też by pasowało - najkrótsze egzemplarze typu Arslantepe mają ok. 30-35 cm.
lancelot
Trudno powiedzieć, co jest jeszcze sztyletem a co już mieczem, sytuacja jest podobna w przypadku renesansowej cinqedy (kształt i rozmiar również), tego, jak go używano nie dowiemy się pewnie nigdy. Należy też zauważyć, że miecza nie zawsze używano "jak miecza" vide technika tzw. półmiecza w przypadku miecza długiego, kiedy zamieniał się on raczej w rodzaj krótkiej włóczni (jeśli chodzi o sposób stosowania: https://www.youtube.com/watch?v=KrxOjMywZ58&vl=pl
ChochlikTW
@wysoki

Pytałem się ogólnie, bo zaintrygowało mnie to, co napisał @Speedy. Byłem ciekaw, czy są ustalone parametry, które musi spełnić broń, aby była mieczem, a nie sztyletem.
rasterus
QUOTE(ChochlikTW @ 21/03/2020, 15:28)
@wysoki

Pytałem się ogólnie, bo zaintrygowało mnie to, co napisał @Speedy. Byłem ciekaw, czy są ustalone parametry, które musi spełnić broń, aby była mieczem, a nie sztyletem.
*



Ciężko ustalić takie parametry. To nie jest binarne. Ktoś uzna, że to sztylet, ktoś, że miecz. A jakie kryterium przyjąć? Długość w centymetrach, czy może proporcje do wzrostu użytkownika? Dla Pigmeja i Masaja to będą różne wielkości.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org