Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Next Generation Squad Weapon
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
Daweo
W ramach programu Next Generation Squad Weapon armia Stanów Zjednoczonych poszukuje broni, która zastąpi: karabinek M4, ręczny karabin maszynowy M249, karabin maszynowy M240 oraz amunicji o większej donośności niż 5,56 x 45 mm i 7,62 x 51 mm. Broń ma zostać wprowadzono do użytku w 2023 roku.
Program został rozpoczęty w 2017 roku, ponieważ rozwój kamizelek kuloodpornych uczynił zdolność przebijania amunicji 5,56 mm niewystarczającą.
Podstawowe wymagania zawierały: miotanie pocisku kalibru 6,8 mm, długość broni nie większą niż 35 cali, masę z akcesoriami nie większą niż 12 funtów.
Do konkursu przystąpiło kilka firm, z ich propozycji wybrano dwie: jedną od firmy True Velocity i jedną od firmy Sig Sauer, Inc., pierwsza to broń bez kolby właściwej (bullpup), druga w układzie klasycznym, w obu przypadkach zastosowano specjalną konstrukcję gilz, aby zmniejszyć masę (odpowiednio polimery i lekkie stopy metali).
Zwyciężyła firma SIG Sauer, karabin otrzymał oznaczenie XM5 rifle, karabin maszynowy XM250 Automatic Rifle.
XM5 to broń miotająca 8,8-gramowy pocisk kalibru 6,8 mm z szybkością nie mniejszą niż 915 m/s, co udało się osiągnąć wysokie ciśnienie. W broni zastosowano specjalnie urządzenie wylotowe zmniejszające płomien wylotowy do akceptowalnego poziomu. Gilza jest dwuczęściowa (hybdrydowa) z jedną częścią wykonaną z mosiądzu i jedną częścią ze stali lub stopu aluminium. Pozwoliło to osiągnąć 20...30% oszczędność na masie. Zasilanie z magazynków o pojemności 20.
Nie jest to pierwsza próba zastąpienia M16 (zob. SPIW), więc należy zachować ostrożność.
XM5 to wersja MCX Spear, działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych, posiada tłok, ryglowanie następuje poprzez obrót. Bronią manipuluje się podobnie do M16 rifle, ale posiada dodatkową rączkę, która nie porusza się podczas strzelania. Broń wyposażona jest w szyny Picatinny pozwalające na instalację różnych akcesoriów.
XM250 to broń zasilana taka samą amunicję. Będzie wyposażona w XM157 Fire Control co ma na celu zwiększenie dystansu, na którym można będzie skutecznie użyć broni. Podobnie do XM5 XM250 jest wyposażony w urządzenie wylotowe zmniejszające płomień wylotowy. XM250 wykorzystuje opatentowany hydrauliczny system zmniejszający odczuwany odrzut. Nietypowo XM250 posiada tryb ognia pojedynczego, oprócz ognia ciągłego. Broń działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych, posiada tłok, ryglowanie następuje poprzez obrót. Lufa może zostać łatwo wymieniona. Zasilanie z taśmy rozsypnej, dostępne pojemności: 30, 50, 100, 200. Broń wyposażona jest w szyny Picatinny pozwalające na instalację różnych akcesoriów.

(na podst. 19fortyfive.com i modernfirearms.net i modernfirearms.net)

Czy zastosowanie polimerów w gilzach nie spowoduje skrócenia możliwego czasu ich przechowywania? Czy wysokie ciśnienie nie powoduje przyśpieszonego zużycia, ile strzałów będzie można oddać z XM5 rifle i jak to wypada na tle M16 rifle? Czy taka mosiężno-stalowa/aluminiowa amunicja nie będzie znacząco droższa w produkcji od całkowiciej mosiężnej (klasycznej)? Jakie działanie podjęto w celu zapobieżenia porażki podobnej do SPIW (wcześniejsza próba zastąpienia M16 rifle)? Na jakiej podstawie wybrano dość niską (20) pojemność magazynka? W jakim celu zastosowano dwie rączki? Czemu zdecydowano się na wprowadzenie trybu ognia pojedynczego do XM250 Automatic Rifle? Jaka jest szybkostrzelność XM250 Automatic Rifle?
Speedy
Już się chyba kiedyś wytrząsałem nad tym nabojem i bronią i przewidywałem, że wkrótce doczekamy się newsa o jego skreśleniu. No ale na razie muszę przyznać, że się nie sprawdziło.

QUOTE(Daweo @ 20/08/2022, 16:21)
Czy zastosowanie polimerów w gilzach nie spowoduje skrócenia możliwego czasu ich przechowywania? Czy wysokie ciśnienie nie powoduje przyśpieszonego zużycia, ile strzałów będzie można oddać z XM5 rifle i jak to wypada na tle M16 rifle? Czy taka mosiężno-stalowa/aluminiowa amunicja nie będzie znacząco droższa w produkcji od całkowiciej mosiężnej (klasycznej)? Jakie działanie podjęto w celu zapobieżenia porażki podobnej do SPIW (wcześniejsza próba zastąpienia M16 rifle)? Na jakiej podstawie wybrano dość niską (20) pojemność magazynka? W jakim celu zastosowano dwie rączki? Czemu zdecydowano się na wprowadzenie trybu ognia pojedynczego do XM250 Automatic Rifle? Jaka jest szybkostrzelność XM250 Automatic Rifle?
*



Czy zastosowanie polimerów w gilzach nie spowoduje skrócenia możliwego czasu ich przechowywania? - miejmy nadzieje, że nie, robi się teraz bardzo trwałe tworzywa.

Czy wysokie ciśnienie nie powoduje przyśpieszonego zużycia - z całą pewnością TAK, choćby się autorzy ze... ze wszystkich sił starali, żywotność lufy niemal na pewno będzie zauważalnie mniejsza.

Czy taka mosiężno-stalowa/aluminiowa amunicja nie będzie znacząco droższa w produkcji - tak, będzie biggrin.gif

Jakie działanie podjęto w celu zapobieżenia porażki podobnej do SPIW - to jest dziwnie postawione pytanie, SPIW to stary program z początku lat 60. XX w. można powiedzieć, że M16 weszło zamiast tego. Od tego czasu prób zastąpienia M16 czymś lepszym było co niemiara. SPIW miało tyle wad i tyle dziwnych cech, że nie trzeba się specjalnie starać i podejmować ekstra działań by zrobić coś lepszego.

Na jakiej podstawie wybrano dość niską (20) pojemność magazynka? - O ile wiem nabój .277 Fury waży niewiele mniej od 7,62 NATO i ma podobną średnicą łuski. 20 naboi w karabinach 7,62x51 przyjęło się jako pewien standard dlatego, że przy większej pojemności magazynek robi się nieco już ciężki i na tyle długi, że nie tak już łatwo składać się do strzału z postawy leżąc. Myślę więc że i tu przyczyna była ta sama.

W jakim celu zastosowano dwie rączki? - sam sobie zadaję to pytanie biggrin.gif ogólnie chodzi o to, żeby ergonomia broni przypominała w miarę możliwości M4 i w ogóle karabinki z rodzimy AR-15/M16. Tak więc do normalnej rączki zamkowej umieszczonej z lewej strony komory zamkowej (rozwiązanie chyba optymalne w broni automatycznej, przeładowujemy się, nie zdejmując dłoni z chwytu i spustu) dodano drugą w kształcie litery T umieszczoną z tyłu komory, właśnie jak w AR-15 i in. Czy to jest potrzebne - rzekłbym, że kompletnie nie - ale co ja tam wiem.

Czemu zdecydowano się na wprowadzenie trybu ognia pojedynczego do XM250 Automatic Rifle? - no cóż w pierwszym przybliżeniu wydawałoby się to niepotrzebne w broni typu rkm-u. Ale ichniejszy Automatic Rifle to nie jest taki całkiem rkm, coś bliżej ciężkiego karabinu, i od czasów BAR-a i Chauchata zawsze ten przełącznik był. Więc chyba po prostu zrobili to co zawsze mieli.

Jaka jest szybkostrzelność XM250 Automatic Rifle? - nie pamiętam niestety, gdzie to wyczytałem, ale 600/min
Daweo
28 marca 2024 roku żołnierze 101. Dywizji Powietrznodesantowej stacjonujący w Fort Campbell (stan Kentucky) odebrali Rifles oraz Automatic Rifles zasilane nowym nabojem kalibru 6,8 mm. Broń zostanie wykorzystana podczas New Equipment Training w kwietniu. Bronie te otrzymały oznaczenie M7 (nietypowo użyte innej liczby, niż w oznaczeniu XM5) i M250.

(na podst. cryptogon.com)

W artykule jednocześnie używane jest wobec M250 określenie Automatic Rifle oraz light machine gun, czy któreś z nich jest częścią pełnej oficjalnej nazwy, jeżeli tak to które?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org