Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Dawna Broń Palna – Czym Może Być Pieniek?
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
powidmo
Forumowicze,

jestem polonistą. Opracowuję edytorsko opowiadania XIX-wiecznego pisarza epoki romantyzmu, Józefa Bogdana Dziekońskiego. W jednym z jego opowiadań znalazło się sporo terminów dotyczących polowania, broni itp. Wiele z nich rozszyfrowałem, pozostał mi tylko... pieniek. confused1.gif

Zamieszczam w ramach kontekstu kilka cytatów:

Zarazże skoro świt, śnieg w nocy, chwała Bogu, nie padał, opatrzyliśmy pieńkami rusznice i wychyliwszy po czarce starki, w drogę do lasu.

Czekałem go o kroków jedenaście, wiadomo państwu, że nigdy dalej do niedźwiedzia nie strzelam, i to raz tylko pieńkiem, i kwita. Spokojnie oparłem kolbę o ramię, zmierzyłem pod lewą łopatkę, wstrzymałem silnie i w Imię Boże… pstryk! Nie dało ognia!

Krzyczałem i już byłem bez sił, kiedym nad sobą usłyszał dwa strzały. Ściepan i Onufry przybiegli i ukośnie z dwóch stron maruchę na wskroś pieńkami przebili.

Przy pierwszym cytacie myślałem, że chodzi o jakiś rodzaj drewnianego łoża, ułatwiającego chwyt i celowanie oraz chroniącego przed rozgrzaną lufą. Przy drugim zwątpiłem w tę wersję – pomyślałem, że to może rodzaj pocisku. Przy trzecim pomyślałem, że skoro przebili niedźwiedzia, to może chodzi o forkiet – ale to przecież bez sensu, dlaczego mieliby go nazywać pieńkiem?

Nie wiem, czy te informacje okażą się przydatne, ale akcja opowiadania dzieje się na Litwie, pojawia się tam sporo regionalizmów ruskich (w tym marucha – niedźwiedź). Rzecz powstała około 1840 r.

Czy któryś z miłośników dawnej broni wie, co autor mógł rozumieć pod słowem "pieniek"? Będę wdzięczny za pomoc!

Pozdrawiam smile.gif
K_K
QUOTE(powidmo)
Czy któryś z miłośników dawnej broni wie, co autor mógł rozumieć pod słowem "pieniek"?

Nie jestem miłośnikiem dawnej broni i jeszcze pięć minut temu również tego nie wiedziałem. Ale odpowiedź - o ironio! - znaleźć można właśnie w tutejszym forum, w poście sprzed dwóch lat. Cytuję (poprawiwszy błędy interpunkcyjne):

QUOTE(W.G. @ 25/01/2020, 23:32)
W przypadku strzelby (broni o gładkim przewodzie lufy) używano najczęściej kulistych pocisków. Pocisk cylindryczny wszedł do szerszego użytku wraz z rozpowszechnieniem broni o lufach gwintowanych (18 wiek). Obecnie nazywany Wad cutter, po staropolsku określany mianem pieńka. Zastosowanie pieńka o długości ok. 1,5 kalibru zwiększało ok. 2x masę pocisku w porównaniu z masą kuli, co przy tej samej naważce prochu zwiększało znacznie energię pocisku.


Szukajcie, a znajdziecie! (Mt 7,7)


kolodziej
Od się dodam iże piniek zawżdy tępy był - cóś na kształt ściętego kółka. Zacny do strzelań tarczowych jako, że przestrzeliny równe i nie postrzępione, przez co łacno punkta zrachować. wink.gif
powidmo
Pięknie dziękuję za odpowiedzi! Widać zbyt dawno nie używałem forów i zapomniałem o pierwszej zasadzie: najpierw lupka, potem post. Na usprawiedliwienie dodam, że to chyba jedyna w sieci wzmianka na ten temat smile.gif.

Pozdrawiam!
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org