Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Współczesne czołgi
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106
grzelak
Wasza opinia???
florek-XXX
Pytanie powinno brzemieć "Co najlepsze ?"
Zagłosowałem na amerykańskiego Abramsa (wersje M1A1, M1A2). Myślę że jest zdolny poradzić sobie z każdą z pozostałych wymienionych konstrukcji. Jakkolwiek w praktyce jego najgroźniejszym oponentem będzie z pewnością rosyjski T-90.
Rigel
Moim zdaniem w tej ankiecie bez uszczerbku dla niej wystarczyłoby, a by znalazły się tylko Abrams, T-90, Merkava i może Leclerc. Ariete, Leopard 2 i Challenger 2 nieco odstają od tych pierwszych, a już wersje 1 tych dwóch ostatnich czołgów to zupełnie nie ta liga... Podobnie niestety sprawa ma się z T-72, Twardego postawiłbym gdzieś w pobliżu tej drugiej grupy z Leo 2 i Challengerem 2. Ale gdybym miał wybrać tylko jeden, to postawiłbym na Abramsa
TNT
Leopard 2 bez dwoch zdan. Nie powtarzam tego za kanałem Discovery, zawsze tak uważałem. Zauwazmy, ze ameryaknski Abrams wiele zawdziecza technologii niemieckiej, np lufe ma od Rheinmetalu. W zasadzie wszsytkie nowe zachodnie czołgi mogłyby nawiazac rownorzedna walkę. Rosyjskie konstrukcje nieco odstają. Wątpliwości budzi jeszcze Merkava i Leclerc. Merkava zbyt mocno skrojona do warunkow bliskowchodnich (w sumie o to chodziło), a Leclerc najnowoczesniejszy (o 15 lat od Abramsa i Leo) i jako jedyny zachodni czolg ma tylko 3 czlonkow zalogi, ale za to ciągle probelmy z wektroniką co w decydujacym momenciem moze kosztowac zycie. Ale gdyby nie te klopoty, to bym obstawial właśnie Leclerca.
MikoQba
Ja stawiam na Abramsa, jako najlepszy współczesny czołg. Merkava to także znakomity sprzęt i z pewnościa najlepszy pustynny czołg świata, ale nie tak uniwersalny jak Abrams. Leopard, Leclerc i Challanger to także pierwsza liga. Pozostałe od nich wyraźnie odstają.
Alkari
QUOTE
Merkava to także znakomity sprzęt i z pewnościa najlepszy pustynny czołg świata, ale nie tak uniwersalny jak Abrams.


W czym tkwi "uniwersalność" Abramsa? Jakieś szczegóły?
Premagape
Najnowsze wersje Abramsa, Leoparda 2, Challengera 2, Mekavy i Leclerca są zbliżona pod względem możliwosci bojowych. Mimo to za najlepszy czołg obstawiłbym Leoparda 2A6. Poważną słabością Abramsa jest niesłychanie paliwożerna turbina gazowa. W czasie ostatniej kampanii w Iraku Abramsy zatrzymywały się po ok. 300 km z braku paliwa i czekały nieraz po wiele godzin na jego dowóz. Inne czołgi już w tym czasie dawno szły by naprzód.
O marce Leoparda 2 dobrze świadczą jego sukcesy eksportowe w Europie. Poza tym inni konstruktorzy czołgów na całym świecie (nawet Amerykanie) mniej lub bardziej wzorowali się na Leopardzie 2, brali go jako wzór, punkt odniesienia. Sukcesy eksportowe Abramsa raczej świadczą o sile politycznego oddziaływania USA, jakiej Niemcy nie mają.
Alkari
QUOTE
Mimo to za najlepszy czołg obstawiłbym Leoparda 2A6.


I tutaj pełna zgoda z przedmówcą... wink.gif
ftaghn
Wszysktie najnowocześniejsze czołgi charakteryzują sie podobnymi osiągami.Jednakże przystosowane są do działania w specyficznych odpowiadajacych potrzebie danego panstwa warunkach.Ztad pewne różnice np. między T-90 a Merkavą.Mimo to stawiam na Merkave.
mapano
QUOTE(Alkari @ 2/08/2007, 17:16)
QUOTE
Mimo to za najlepszy czołg obstawiłbym Leoparda 2A6.


I tutaj pełna zgoda z przedmówcą... wink.gif
*




AEMEN

ale tylko dlatego, że Leclerc zdecydowanie zbyt długo cierpi na wady wieku dziecięcego...
Guerrillero
Ma ktoś jakieś konkretne informacje na temat rosyjskich projektów "Czarny Orzeł" i T-95 (czołg z bezzałogową wieżą)? Czy są w trakcie rozwoju, czy może podzieliły już los wielu innych rosyjskich prototypów i zostały zarzucone z powodu braku funduszy?
lucam
a mi się podoba Merkava, czekam na PT 94 Goryl, ma być wzorowyany właśnie na czołgiem Izraelitów. Jeden z niewielu współczesnych ostrzelanych czołgów.
A jak to było z rozjechanym przez koparkę szwajcasrkim Leopardem?
Tengu
QUOTE(Guerrillero @ 22/08/2007, 14:21)
Ma ktoś jakieś konkretne informacje na temat rosyjskich projektów "Czarny Orzeł" i T-95

Raz.
Dwa.
Trzy.
Cztery.
Pięć.
Zdjęcia "Czarnego Orła".
Najdokładniejsze są opisy na stronach i forach rosyjskich. O ile wiem, niczego konkretniejszego nie ma.
Guerrillero
Dzięki, Tengu. Czyli Czarny Orzeł najprawdopodobniej nie wejdzie do seryjnej produkcji, a szkoda. Pozostaje trzymać kciuki za T-95, bo przydałoby się rosyjskiej armii coś naprawdę nowego, a nie tylko odgrzewane konstrukcje z czasów CCCP.
B.S.
Może by zrobić ankiete któery czołg jest najgorszy - pewnie wygrał by Twardy!
mapano
QUOTE
Pozostaje trzymać kciuki za T-95, bo przydałoby się rosyjskiej armii coś naprawdę nowego, a nie tylko odgrzewane konstrukcje z czasów CCCP.


a ja trzymam kciuki za to aby rosyjska armia nie dostawała nowych czołgow wcale.

QUOTE
Może by zrobić ankiete któery czołg jest najgorszy - pewnie wygrał by Twardy!


pewnie nie, bo to zmodernizowany t-72.
asceta
QUOTE(Guerrillero @ 25/08/2007, 10:16)
Dzięki, Tengu. Czyli Czarny Orzeł najprawdopodobniej nie wejdzie do seryjnej produkcji, a szkoda. Pozostaje trzymać kciuki za T-95, bo przydałoby się rosyjskiej armii coś naprawdę nowego, a nie tylko odgrzewane konstrukcje z czasów CCCP.
*



Trzymać kciuki????

Dla mnie optymalne byłoby, gdyby im nic nie wyszło.
Tengu
Z tego co piszą Rosjanie, wynika, że od poczatku traktowali to jako projekt. Sprawdzian pewnych koncepcji. Wieża skonstruowana dla programu "Czarny Orzeł" ma posłużyć jako jeden z elementów modernizacji już istniejących, seryjnie produkowanych czołgów. W grę wchodzą min. eksportowe modyfikacje T-55 i rosyjski T-80U ( ten z mocniejszym silnikiem i pancerzem reaktywnym Kontakt-5).
wsagan
Pragne wtrącić takie małe trzy grosze, pytanie postawiono co lepsze?
A jakie bierzemy kryteria pod uwagę? gusta, kolor kamuflażu, berety czołgistów, określone parametry, komentarze użytkowników, komentarze przeciwników. Dobrze byłoby okreslić tak jak we wszelkich ranking tych silących się na obiektywizm, tyle punktów za to, tyle za tamto i w ocenie końcowej tyle. Przy tak sformułowanym pytaniu jak wyżej, udzielona odpowiedź brzmi następująco. Według gustów użytkowników portalu historycy.org najlepszym czołgiem jest ... Tylko, że z gustami się nie dyskutuje, gustów się nie porównuje po prostu gusta są takie jakie są i w przypadku czołgów gusta nie mają żadnego znaczenia i już.
Być może użytkownicy portalu mają dobry gust wynikający z wiedzy itd. ale w odpowiedziach niestety tego nie widać!
Podobnie jak , dzwoni gość z ING Banku z pytaniem czy zna pan nowe usługi banku ING. W odpowiedzi słyszy nie lubię ING Banku? Konsternacja po drugiej stronie i pytanie ale dlaczego? Bo nie lubię Konrada!
Guerrillero
QUOTE(mapano @ 25/08/2007, 9:48)
QUOTE
Pozostaje trzymać kciuki za T-95, bo przydałoby się rosyjskiej armii coś naprawdę nowego, a nie tylko odgrzewane konstrukcje z czasów CCCP.


a ja trzymam kciuki za to aby rosyjska armia nie dostawała nowych czołgow wcale.
*




QUOTE(asceta @ 25/08/2007, 10:53)
Trzymać kciuki????

Dla mnie optymalne byłoby, gdyby im nic nie wyszło.
*



Pisałem to jako gunlover, a nie zwolennik rosujskiej supremacji nad światem. Zresztą dzisiaj czołgi odgrywają znacznie mniejszą rolę niż pól wieku temu.

QUOTE(Tengu @ 25/08/2007, 12:59)
W grę wchodzą min. eksportowe modyfikacje T-55.
*

To jeszcze klepią T-55?
ohmy.gif Kto to kupuje?
Tengu
QUOTE(Guerrillero @ 26/08/2007, 12:22)
QUOTE(Tengu @ 25/08/2007, 12:59)
W grę wchodzą min. eksportowe modyfikacje T-55.
*

To jeszcze klepią T-55?
ohmy.gif Kto to kupuje?
*


Zapewne niezbyt bogaci klienci smile.gif Jednak nie są to T-55, a ich modyfikacje. Np. T-55M z 1983 roku posiada wielowarstwowe ekrany ochronne na burtach i wieży, dalmierz laserowy, nowoczesny celownik i stabilizator, udoskonalony system chłodzenia armaty, wyrzutnie granatów dymnych "Obłok/ Chmura", system ochrony przed napalmem itp.
Tu modyfikacje T-55. Podano tam też państwa posiadające czołgi tego typu, ale nie wiadomo jakich wariantów to dotyczy i na ile te dane są aktualne.
sroczka
QUOTE(lucam @ 24/08/2007, 20:10)
a mi się podoba Merkava, czekam na PT 94 Goryl, ma być wzorowyany właśnie na czołgiem  Izraelitów. Jeden z niewielu współczesnych ostrzelanych czołgów.
A jak to było z rozjechanym przez koparkę szwajcasrkim Leopardem?
*


Projekt Goryl/Anders skończył się na etapie makiety.

QUOTE(Guerrillero @ 22/08/2007, 14:21)
Ma ktoś jakieś konkretne informacje na temat rosyjskich projektów "Czarny Orzeł" i T-95 (czołg z bezzałogową wieżą)? Czy są w trakcie rozwoju, czy może podzieliły już los wielu innych rosyjskich prototypów i zostały zarzucone z powodu braku funduszy?
*



"Czarny Orzeł" to prototyp. A T-95 to taki twór wokół którego więcej jest gadki niż pracy nad projektem. Niemal na pewno zakończonym w fazie wstępnej.

I apropo wież bezzałogowych w Jordanii(tak nie mylę się) powstał twór o nazwie Falcon.

QUOTE(Tengu @ 25/08/2007, 12:59)
Z tego co piszą Rosjanie, wynika, że od poczatku traktowali to jako projekt. Sprawdzian pewnych koncepcji. Wieża skonstruowana dla programu "Czarny Orzeł" ma posłużyć jako jeden z elementów modernizacji już istniejących, seryjnie produkowanych czołgów. W grę wchodzą min. eksportowe modyfikacje T-55 i rosyjski T-80U ( ten z mocniejszym silnikiem i pancerzem reaktywnym Kontakt-5).
*



Chyba t-90 i t-80. W którejś z wielu wersji. Bo t-55 sie nawet do modernizacji nie nadaje. Prędzej najnowsze t-72
Tengu
QUOTE(sroczka @ 27/08/2007, 19:28)
QUOTE(Tengu @ 25/08/2007, 12:59)
Z tego co piszą Rosjanie, wynika, że od poczatku traktowali to jako projekt. Sprawdzian pewnych koncepcji. Wieża skonstruowana dla programu "Czarny Orzeł" ma posłużyć jako jeden z elementów modernizacji już istniejących, seryjnie produkowanych czołgów. W grę wchodzą min. eksportowe modyfikacje T-55 i rosyjski T-80U ( ten z mocniejszym silnikiem i pancerzem reaktywnym Kontakt-5).
*


Chyba t-90 i t-80. W którejś z wielu wersji. Bo t-55 sie nawet do modernizacji nie nadaje. Prędzej najnowsze t-72
*


Sroczka, proszę czytaj uważnie, ok? Bo raz już wyjaśniałem, że chodzi o modyfikacje T-55, a nie "zwykłego" T-55. I po co dywagować, skoro podałem informację z jednej z rosyjskich stron, która przedrukowała ją z rosyjskiego czasopisma fachowego? Skoro tak podali, to tak jest. Chyba, że masz jakieś informacje wywiadowcze smile.gif
sroczka
Nie wpadłeś na to że takiej więzy nie posadzisz na t-55 za chiny ludowe bo jest dużo za ciężka. Poza tym najmłodsze t-55 mają 26lat. A resursy ruskich maszyn są duzo mniejsze od maszyn zachodnich.
A Użytkowników t-55 ledwo stać na ich utrzymanie w służbie.
Chyba że mówimy o chinach, ale tam wprowadzają type-98 i 99.
Tengu
QUOTE(sroczka @ 27/08/2007, 21:06)
Nie wpadłeś na to że takiej więzy nie posadzisz na t-55 za chiny ludowe bo jest dużo za ciężka. Poza tym najmłodsze t-55 mają 26lat. A resursy ruskich maszyn są duzo mniejsze od maszyn zachodnich.
A  Użytkowników t-55 ledwo stać na ich utrzymanie w służbie.
Chyba że mówimy o chinach, ale tam wprowadzają type-98 i 99.
*


Link gdzie jest to opisane, tak jak podawałem wcześniej. Wieża jest jednym z elementów które mogą posłużyć do modernizacji czołgów starszego typu, nie jedynym. Zapewne Rosjanie mieli na myśli T-80, który tak jak "Czarny Orzeł" waży ok. 50t. W modernizacji T-55 zostaną użyte inne elementy "Czarnego Orła".
Cytat;
Элементы конструкции танка применены для модернизации серийных танков Т-80У, экспортных модификаций танка Т-55 и других машин.
Tłumaczenie;
Elementy konstrukcji czołgu ( tzn. "Czarnego Orła") będą użyte do modernizacji produkowanych seryjnie czołgów T-80U, eksportowych modyfikacji T-55 i innych pojazdów.
Ryju
no coz leopard i nic wiecej:D
rycymer
A co tam - zagłosuję na Leoparda, niech stracę! tongue.gif

Pozdrawiam!
Gronostaj
Trudny wybór. Zagłosowałem na Challenger 2.
AKMS
QUOTE
Bo t-55 sie nawet do modernizacji nie nadaje. Prędzej najnowsze t-72


Nie bardzo, czego przykładem może być słoweńska modernizacja M55

QUOTE
A Użytkowników t-55 ledwo stać na ich utrzymanie w służbie.
Chyba że mówimy o chinach, ale tam wprowadzają type-98 i 99


Nie zgodze się że dotyczy to wszystkich krajów w których wykorzystywane są czołgi T-55, modernizacje tego wozu były przeprowadzane w wielu krajach

Co do najlepszego czołgu, kiedyś w NTW była wzmianka pod tytułem "Leopard lepszy od Abramsa", według której Leopard 2 został uznany przez kogoś za lepszy czołg niż M1 Abrams. Niestety nie pamiętam o jakie wersje chodziło. Pozatym trochę trudno porównać czołgi zachodnie do radzieckich, bo znacznie różniły się one koncepcją
August III Sas
zdecydowanie stawiam na LEoparda II- nowoczesny, niezawodny, nie psuje sie, wytrzymała, ogromna siła ognia, ruchliwy, jak na czołg najnowszej generacji dość tani (bywają droższe, a o wiele gorsze)
MikoQba
QUOTE(Alkari @ 2/08/2007, 14:18)
QUOTE
Merkava to także znakomity sprzęt i z pewnościa najlepszy pustynny czołg świata, ale nie tak uniwersalny jak Abrams.


W czym tkwi "uniwersalność" Abramsa? Jakieś szczegóły?
*


Wypada nieźle na pustyni jak i w klimacie umiarkowanym. Choć muszę przyznać, że po szerszym zapoznaniu się z tematem sam już nie wiem co lepsze, Abrams czy Leopard.
kris9
QUOTE(MikoQba @ 19/11/2007, 16:02)
W czym tkwi "uniwersalność" Abramsa? Jakieś szczegóły?
Wypada nieźle na pustyni jak i w klimacie umiarkowanym.

W czasie Pustynnej Burzy Abrams miał sie okazać dosyć awaryjny...
MikoQba
Wypadł i tak dość nieźle. Sęk w tym że Leopard w takich warunkach bojowo na większą skalę testowany jeszcze nie był. Zresztą oba modele na pustyni i tak by ustąpiły Merkavie.
admiralmaly
QUOTE(MikoQba @ 20/11/2007, 15:40)
Wypadł i tak dość nieźle. Sęk w tym że Leopard w takich warunkach bojowo na większą skalę testowany jeszcze nie był. Zresztą oba modele na pustyni i tak by ustąpiły Merkavie.
*



Która, z koleji, wypada zdecydowanie gorzej w strefie umiarkowanej, pośród lasów, łąk, rzek i wzgórz. tongue.gif
Każdy buduje sobie takie czołgi, jakie potrzebuje.

Izraelczycy nie planowali jeździć Merkavami po Europie, tylko u siebie, więc zmajstrowali czołg stricte pod kątem walk na Bliskim Wschodzie, do tego ze szczególnym uwzględnieniem działań w terenie zabudowanym (w najnowszych wersjach)

Niemcy nigdy nie planowali ganiać Leopardami po pustyniach. Te wozy miały zatrzymać "Czerwony Sztorm" na nizinach i wyżynach centralnej Europy.

Amerykanie natomiast, zgodnie z przyjętą przez siebie rolą "żandarma świata" potrzebowali czołgu, który można bez specjalnych modyfikacji szybko rzucić w dowolne miejsce globu.

Dlatego Abrams pozostaje gorszy od Merkavy, czy Leoparda, w ich "dedykowanych" środowiskach. Ale w każdym innym, już wykazuje nad nimi przewagę.
Uważam że Abrams to chyba jedyny (może poza T-72, ale to inna historia i czas) naprawdę UNIWERSALNY czołg.

No, ale swój głos i tak oddałem na Leo2 biggrin.gif
MikoQba
Dokładnie o to właśnie chodzi. Abrams to czołg uniwersalny w pełnym tego słowa znaczeniu.
Seek and destroy
QUOTE(Premagape @ 2/08/2007, 16:53)
Poważną słabością Abramsa jest niesłychanie paliwożerna turbina gazowa. W czasie ostatniej kampanii w Iraku Abramsy zatrzymywały się po ok. 300 km z braku paliwa i czekały nieraz po wiele godzin na jego dowóz. Inne czołgi już w tym czasie dawno szły by naprzód.
*



Jednak ta "paliwożerna turbina gazowa" jest mniejsza i prostrza w obsłudze od silnika dieslowskiego. elefant.gif
MikoQba
A tak w ogóle to ile kosztują współczesne czołgi? Gdzieś natknąłem się na informację że T- 90 kosztu około 2,5 mln$ co plasuje go jako najtańszego w porównaniu z Abrams'em, Leopard'em i Merkavą.

Tu jest filmik z moim ulubionym czołgiem, czyli Merkavą w Roli głównej:
http://pl.youtube.com/watch?v=_T-GKplzI0k
oskar(zet)
Ja stawiam na Abramsa, lecz nie jest już produkowany.
Znak równości stawiam miedzy L2A6 A T90.
Marko Ramius
Ta ankieta jest trochę źle zrobiona. Wstawione są do niej czołgi podstawowe z różnych generacji. Wiadomo że te nowsze (Abrams, Leclerc, czy Leopard 2) będą przewyższały konstrukcje wcześniejszych generacji (T-72, Leopard 1, AMX-30). Moim zdaniem ankieta powinna być ograniczona jedynie do czołgów ostatniej (trzeciej) generacji. No ale jak już to trzeba wybrać coś. Wybór nie jest prosty. Nowoczesne czołgi nie starły się nigdy ze sobą bezpośrednio w prawdziwym boju co nie ułatwia wyboru między nimi. Czołgi niemieckie, francuskie, amerykańskie, brytyjskie przewyższają czogi rosyjskie zaawansowanymi technologiami (taki Leclerc jest napakowany po same uszy elektroniką), ale na plus dla rosyjskich wychodzi ich prostota. W globalnym konflikcie (typu wojna światowa) lepiej wypadły by chyba T-80 i T-90 niż maszyny zachodnie, gdyż w warunkach polowych górę wzieła by pewnie prostota maszyny niż ilość elektroniki. Ale dziś nie ma wojny światowej tylko operacje typu Irak czy Afganistan. A tam nowoczesna technika się będzi sprawdzać lepiej niż prostota (choćby przez zapewnienie większego bezpieczeństwa załodze).
Wybieram Leoparda 2, ale ze świadomością że inne nowoczsne maszyny nie są od niego gorsze.
oskar(zet)
Najłatwiej było by to sprawdzić na jakiś wspólnych manewrach wojsk Polski i Ukrainy. Jednak poligon to nie to samo co wojna gdzie liczy sie nie tylko sprzęt, ale również umiejętności załogi.
Rian
Kazde panstwo powinnno miec czolg jak najlepiej przystosowany do walki w obronie wlasnego terytorium. Dlatego stawiam na Merkave - ze wzgledu na to, iz (z punktu widzenia Izraela) jest to czolg idealny.
oskar(zet)
Sprawa do ankiety:
Nie było powodu umieszczania w ankiecie takich wozów jak:
Leopard 1,
AMX - 32,
AMX - 40,
są to wozy stare nie mogące podjąć równej walki z Leopardem 2,Challengerem 2. Lepiej było by gdyby w ankiecie znalazł się K1 Rokit, Typ 90 i powiedzmy TK - X.
Warhail
Wg mnie najlepszy czołg to taki, który spełnia oczekiwania jego użytkowników.
Czyli dla mnie na równi Abrams za uniwersalność i Merkava za wyspecjalizowanie.



HAIL to MANOWAR!
Witia
Dzisiaj trudno o stwierdzenie, który czołg jest najmniej awaryjny, uniwersalny itd, ponieważ tak naprawde sensowny test bojowy przeszedł tylko Abrams i Merkava.

Ja stawiam na Merkave. I nie chodzi tutaj o to, czy ma o 10mm pancerza więcej, czy też lufe o 1 cm dłuższą. Chodzi o ciekawe rozwiązania jak np. możliwość przewożenia drobnego desantu piechoty.



oskar(zet)
nawet nie drobnego, 7 żołnierzy to jak M2 Bradley. Widzę nadal dominuje tendencja Abrams/Merkava. Ciekawy pomysł to TK - X, czołg z możliwością obsługi przez 2 ludzi.
PPSz
Hmmm... ja tam obstawiam Leoparda 2...
powody tego wyboru podali moi przedmówcy ;p

I czemu ludzie czepiacie się Twardego???

Ja jestem pełen podziwu, że nasi inżynierowie potrafili
tak ztuningować ruskiego T-72, żeby w miare dobrze spisywał
się na współczesnym polu walki.

Jak na polskie warunki i możliwości... naprawde super...
hemoroid2
QUOTE(PPSz @ 13/07/2008, 11:33)
I czemu ludzie czepiacie się Twardego???

Ja jestem pełen podziwu, że nasi inżynierowie potrafili
tak ztuningować ruskiego T-72, żeby w miare dobrze spisywał
się na współczesnym polu walki.

Jak na polskie warunki i możliwości... naprawde super...
*




Ruscy lepiej ztuningowali T-72 niż my. Nasz PT-91 w starciu z ich T-90 nie miałby wielkich szans. Tak więc można było lepiej zmodernizować T-72. I w Polskich warunkach też by się dało lepiej zmodernizować T-72.

A w ankiecie wybieram Abramsa.
poldas372
QUOTE(hemoroid2 @ 13/07/2008, 11:51)

Ruscy lepiej ztuningowali T-72 niż my. Nasz PT-91 w starciu z ich T-90 nie miałby wielkich szans.
*


Malezyjczycy byli odmiennego zdania.
oskar(zet)
Witam!

QUOTE
Malezyjczycy byli odmiennego zdania.


Dlatego tylko bo T - 90 zatarł silnik jadąc po polach ryżowych wink.gif . Powód tego zdarzenia był jeden, otóż użyty do pokazów T - 90 był świeżo zbudowany i brakowało mu zabezpieczenia przed zalaniem silnika.

pozdro
Oskar
poldas372
I nie pomogła nawet szybka i sprawna wymiana motoru przez załogę, posługującą się przy tym tyczkami bambusowymi.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org