Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Karabiny snajperskie (wyborowe)
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
MikoQba
Który z tych karabinów uznać można za najlepszy?
Krótkie charakterystyki wybranych modeli.
http://www.eioba.pl/a72220/karabiny_snajperskie_wyborowe

Oraz nieco więcej modeli.
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Sniper_rifles
pawel76
Witam
Wydaje mi się ,że podane karabiny należało by podzielić na normalnokalibrowe 7,62 mm i wielkokalibrowe 12,7mm.
Dodatkowe w zestawieniu znalazły się karabiny samopowtarzalne i powtarzalne tak że jest pomieszanie z poplątaniem.
Jeżeli chodzi o kal.7,62mm to prawdopodobnie najlepszym aktualnie samopowtarzalnym karabinem jest PSG-1 .
Przy kal.12,7 mm wybór jest trudniejszy, jednym z najbardziej rozpowszechnionych wks (wielkokalibrowych karabinów snajperskich) jest Barett M82 ale rówwnież węgierski gepard jest bardzo ciekawą konstrukcją przystosowaną z zalezności od wersji do amunicji 12,7x99, 12,7x108 ,14,5x114.
Zastanawia mnie brak broni z RPA Denel NTW-20 która była swego rodzaju prekursorem tego typu broni.
Inne pytanie brzmi czy to jest jeszcze karabin?
Przypominam że podział broni ze względu na kalibry mówi o tym że do 20mm mamy bron strzelecka a od 20mm artyleryjska.
czyli jednoosobowe działko pzeciwsprzętowe confused1.gif ???????
MikoQba
Chciałem przedstawić możliwie szeroką gamę tego rodzaju broni- stąd taka różnorodność. Wiem że te karabiny są przeznaczone do trochę różnych zadań ale dzięki temu dyskusja powinna być ciekawsza. W przypadku skupienia się na jednym "typie" karabinów wyborowych- gdzie różnice są nie wielkie była by to raczej wyłącznie dyskusja dla konstruktorów broni.
Co sądzisz o świeżutkim polskim BOR-ze?
Cartaphilus
Ciekawym karabinem snajperskim jest rosyjski SVDK strzelający nabojem 9,3 x 64.
http://world.guns.ru/sniper/sn79-e.htm

Jak wiadomo "standardowy" Dragunow SVD strzela nabojem 7,62 x 54 czyli nabojem powstałym jeszcze pod koniec XIX w. do karabinu mosina. Ten nabój był zawsze uważany za dobry, jednakże w czasach,gdy kamizelki kuloodporne stają się coraz bardziej popularne oraz coraz odporniejsze na kule zaczął stawać się zbyt słaby. Dlatego Rosjanie spróbowali z silniejszym nabojem 9,3x64 ale nie aż tak silnym jak 12,7 mm.
oskar(zet)
Witam!

Wg. zasad polskiej transkrypcji winno być "SWD" a nie "SVD" - ale to trochę, czepianie się z mojej strony.

QUOTE
Ten nabój był zawsze uważany za dobry, jednakże w czasach,gdy kamizelki kuloodporne stają się coraz bardziej popularne oraz coraz odporniejsze na kule zaczął stawać się zbyt słaby. Dlatego Rosjanie spróbowali z silniejszym nabojem 9,3x64 ale nie aż tak silnym jak 12,7 mm.
Nie zgodzę się z tym do końca. Pocisk nie musi przebić kamizelki kuloodpornej, aby zabić. Często spowodowane samym uderzeniem obrażenia są śmiertelne.
Kolejna kwestia, to fakt, że kamizelki kuloodporne nie są projektowane aby zatrzymać silny pocisk z kbw. A i poza tym kamizelki stają się coraz bardziej wytrzymałe, ale nie zapewniają równomiernej ochrony na całej sojowej powierzchni.

pozdrawiam
Oskar

pawel76
Żeby jeszcze zaciemnić obraz sytuacji należy wspomnieć o karabinach snajperskich ale małokalibrowych 5,56 mm (parasnajperskich/parawyborowych) powstałych na bazie standardowych karabinów/karabinków piechoty np. Steyer AUG z przedłużoną lufą ,dwójnogiem.
Podobnie sie prezentuje brytyjski SA-80 (powstały na bazie L85A1).
Bardzo ciekawą propozycją dla naszych sił zbrojnych była modernizacja SWD do standardu SWD-M.
Modernizacja polegała na wymianie lufy na nowszą grubościenną, dodaniem dwójnogu, wymianie archaicznego celownika celownika i szyny montażowej na nowy zestaw(sztywniejsza szyna montażowa umożliwiająca zdejmowanie i zakładanie celownika bez potrzeby ponownego przestrzelania broni,celownik z PCO z poprawioną siatką celowniczą, z możliwością dołożenia termowizorów/wzmacniaczy światła szczątkowego).
Bez zmian pozostał cały mechanizm broni z układem gazowym,tłokiem itp.
Armia zmodernizowała około kilkunastu sztuk.
Cartaphilus
Zgoda Oskarze. 7,62x 54 nie mówi przebić aby zabić, zdarzają się przypadki, że zabija same uderzenie, sama energia kinetyczna pocisku potrafi pogruchować wnętrzności. Zależy od odległości z jakiej się dostanie. Jednakże kamizelki kuloodporne skoro się ich używa muszą zapewniać chociaż częściową ochronę. Natomiast zwiększenie naboju na silniejszy również musiało mieć jakiś sens i cel.
MikoQba
QUOTE
Inne pytanie brzmi czy to jest jeszcze karabin?(...)

No właśnie.
user posted image
oskar(zet)
QUOTE(Cartaphilus @ 8/01/2009, 14:16)
Zgoda Oskarze. 7,62x 54 nie mówi przebić aby zabić, zdarzają się przypadki, że zabija same uderzenie, sama energia kinetyczna pocisku potrafi pogruchować wnętrzności. Zależy od odległości z jakiej się dostanie. Jednakże kamizelki kuloodporne skoro się ich używa muszą zapewniać chociaż częściową ochronę. Natomiast zwiększenie naboju na silniejszy również musiało mieć jakiś sens i cel.
*

Zwiększenie pocisku pozwala na skuteczniejsze rażenie celów nieopancerzonych i lekko opancerzonych.

QUOTE
No właśnie.
Można by rzec: rusznica ppancerna wink.gif
Cartaphilus
a czy cel "lekko opancerzony" to np. żołnierz w kamizelce kuloodpornej ?
oskar(zet)
QUOTE(Cartaphilus @ 8/01/2009, 14:37)
a czy cel "lekko opancerzony" to np. żołnierz w kamizelce kuloodpornej ?
*


Samochód opancerzony, lub np. LOŚP.
wilk156
W kwestii uściślenia to żadna kamizelka nie jest kuloodporna, weźmy pod uwagę chociażby kamizelki US PASGT używane przez Wojska Amerykańskiej mniej więcej od wojny w Wietnamie (w Wietnamie używano M69 a kamizelka z systemu PASGT jest jej rozwinięciem) aż do końca lat 90tych. Kamizelki PASGT (jak pisze w instrukcji) miały na celu ochronę żołnierza przed odłamkami granatów, ładunków wybuchowych i odłamków z pocisków moździerzowych. W przypadku pocisków karabinowych i pistoletowych czytamy że kamizelki PASGT miały na celu spowolnienie prędkości pocisku co skutkowało mniejszymi obrażeniami. W przypadku kamizelek RBA (Ranger body Armor) oprócz standardowego kevlaru posiadały jeszcze możliwość włożenia dwóch płyt ceramicznych które sprawiały że w okolicach serca żołnierz był teoretycznie kuloodporny. Teraz stosuje się kamizelki IBA (interceptor Body Armor) która jest niezwykle starannie dopracowany w stosunku do wcześniejszych wersji kamizelek jednak co najważniejsze posiada możliwość konfiguracji poszczególnych elementów, również posiada możliwość włożenia płyt ceramicznych (SAPI). Tak jak hełm kevlarowy chroni przed pociskami pistoletowymi a niestety już nie karabinowymi tak IBA z pewnością ochroni nas przed serią z pistoletu maszynowego (przynajmniej w 50%). Jak widać kamizelki i hełmy mają raczej znaczenie psychologiczne niż użytkowe co prawda nie porani nas żaden odłamek (w przypadku korpusu i głowy) ale przeciwnik zawsze może nas zastrzelić.
AKMS
QUOTE
Nie zgodzę się z tym do końca. Pocisk nie musi przebić kamizelki kuloodpornej, aby zabić. Często spowodowane samym uderzeniem obrażenia są śmiertelne


Co rozumiesz pod pojęciem "często". Zdarzały się również przypadki kiedy ktoś postrzelony w kamizelkę pociskiem z naboju karabinowego był w stanie dalej walczyć

QUOTE
Podobnie sie prezentuje brytyjski SA-80 (powstały na bazie L85A1)


SA80 to po prostu "system" broni w skład którego wchodzi L85A1

QUOTE
W kwestii uściślenia to żadna kamizelka nie jest kuloodporna


Kamizelki balistyczne klasy NIJ III są w stanie zatrzymać pocisk "zwykły" wystrzelony z broni zasilanej nabojem pośrednim lub karabinowym, natomiast klasy NIJ IV są w stanie zatrzymać pocisk przeciwpancerny wystrzelony z broni zasilanej nabojem pośrednim lub karabinowym. Tak więc jak widać są kamizelki balistyczne które są w jakimś tam stopniu "kuloodporne"
pawel76
Rozmawiając o karabinach należy wspomnieć zarówno o celownikach jak i amunicji.
Odnośnie tej drugiej to bardzo popularna wśród strzelców jest amunicja Raufoss NM140 MP o działaniu przeciwpancerno-odłamkowo-zapalającym (jest to chyba pierwszy taki przypadek????? połączyć odłamkowość z przeciwpancernościa (kurcze ale to brzmi sleep.gif ).
Używa je zarówno USA,Australia,Kanada jak i WP(duża partia została zakupiona w 2003 r).
Ciekawą sprawą jest zakaz stosowania pocisków APFSDS w amerykańskich
M82A1 i pochodnych.Uzasadnieniem była możliwość ranienia strzelca i uszkodzenia broni przez odpadającą część (sabot)pocisku podkalibrowego przy/w wielofunkcyjnym urządzeniu wylotowym
( osłabiającym odrzut, podrzut, ).
Ponizej przesyłam link dla chłopców lubiących duże ,,zabawki,,

http://video.google.com/videoplay?docid=8733668854193756605
pawel76
Witam
Przeszukując nTW natrafiłem na taką informację iż od pewnego czasu (połowa lat 80-tych )daje się zauważyć tendencja do pojawiania się kolejnej grupy amunicji do karabinów wyborowych np.300 Winchester lub .338 Lapua Magnum (8,6x70mm) i podobne.
Jest to próba znalezienia rozsądnego kompromisu między pociskami 7,62mm
a .50 cala (12,7mm).
Dodatkowo wraz z pojawieniem się kamizelek kuloodpornych wzrosły wymagania dla amunicji karabinowej które łatwiej spełnić stosując większe kalibry.

Pewnie zostanę skarcony za piętrusa ale temat zamiera więc może Moderatorzy wybaczą.
porze
Czy nie jest tak, że zwiększenie masy i prędkości pocisku (czyli w sumie energii) z 7,62 X 54 na na 9,3 x 64 miało przede wszystkim na celu zwiększenie zasięgu broni w warunkach górzystych terenów Afganistanu? Podobnie 300 Win Mag był receptą na dalekie pustynne dystanse Bliskiego Wschodu.

w zestawie brak Remingtona

pawel76
Niewiem jak wygląda chronologia powstania broni do 9,3 x 64 amunicji ale wątpie aby ta amunicja była odpowiedzią na zapotrzebowanie odziałów walczączych w Afganistanie, raczej jest odpowiedzią na zapotrzebowanie odziałów walczących w Czeczeni i łączy się z użyciem przez Czeczenów kamizelek.
Mike Pawel
Obecne kamizelki mogą gwarantować "miejscową kuloodporność". Kamizelki standardu NIJ IV są zdolne powstrzymać pociski kal. 5,56 a nawet 7,62 (wszystko zalerzy też od rodzaju pocisku).
Natomiast jeśli chodzi o najlepszy karabin to uważam, że są to takie karabiny które najlepiej się sprawdzają w przeznaczonej dla siebie roli. Karabin kalibru 5,56, z możliwością strzelania ogniem seryjnym, najlepiej sprawdzi się na dystansach do 400m. Karabin kal. 7,62 sprawdzi się na dystnsach do 800 - 1000m. Tutaj wszystko rozbija się o charakterystyki broni i jej amunicji (skupienie, powtarzalność strzałów, a nawet trzeba brać pod uwagę cenę broni i jej niezawodność). Jeżeli chodzi o uniwersalność (mam na myśli skuteczne strzelanie na dystansie od 600 - do 1400m) to wydaje mi się, że przyszłością będzie kal .338 Lapua Magnum 8,6x70mm a tym samym karabiny dostosowane do tego kalibru, łączy on cechy pocisków 7,62mm i 12,7mm. W Polsce też trwają prace nad karabinem na ten kaliber (modyfikacja kbw Alex).

Pozdrawiam
pawel76
Witam
Aktualnie trwa akcja reklamowa nowej amunicji 10,57 mm i zasięgu skuteczny około 2,5 km.
moja_wspaniałość
W ankiecie brakuje mi TPG-2. Miałby mój głos.
pawel76
Witam
Parę postów wstecz pisałem o amunicji 10,57 mm teraz postaram się podać więcej danych.
Amunicja ma kaliber 10,36mm (.408) a broń do niej to CheyTac.
florek-XXX
Zagłosowałem na amerykańskiego M82.
Jest co prawda ciężki (14 kg) ale ma potężny kaliber (12,7 mm) i zasięg (6800 metrów).
Hannibal B.
QUOTE(florek-XXX @ 20/07/2009, 11:17)
Zagłosowałem na amerykańskiego M82.
Jest co prawda ciężki (14 kg) ale ma potężny kaliber (12,7 mm) i zasięg (6800 metrów).
*



M82 ma również mój głos wink.gif - do tego dodałbym również samopowtarzalność, pływającą lufę, hamulec wylotowy zmniejszający odrzut o kilkadziesiąt procent i ogromną energię pocisku - 17kJ wink.gif
pawel76
Witam
A czy samopowtarzalność ma tak duże znaczenie w przypadku wielkoalibrowych karabinów wyborowych?
Raczej jest to przydatniejsze w przypadku użycia tego typu broni jako karabinu przeciwsprzętowego , czy przy rozminowaniu.


Kolego
moja_wspaniałość
Pawle, M82 jest karabinem przeciwsprzętowym. Na odległości, w których nie da się go zastąpić 7,62 ani .338 mało kto strzela do ludzi.
pawel76
Witam
No cóż w czasie I i II wojny w Iraku w większości przypadków M82 był używany jako karabin snajperski przeciwko celom miękkim czyli ludziom, podobnie w Afganistanie.
Fakt faktem że świetnie się sprawdza jako niszczyciel podejrzanych obiektów/ładunków.
Zarówno Irak jak i Afganistan wskrzesił M79 jako broń do detonowania w/w ładunków.
Taki mały off topic.
florek-XXX
Jeżeli chodzi o używanie M82 do niszczenia sprzętu, to myślę że ciężkio strzałem z takiej broni unieruchomić jakiś większy pojazd niż samochód osobowy.
pawel76
Witam
Kilka (w końcu to broń samopowtarzalna )strzałów w blok silnika i nawet Tir stanie.
Jednak jeśli mówimy o użyciu przeciwsprzętowym to tego typu broń była pomyślana do niszczenia śmigłowców i samolotów na lotniskach,stacji radarowych, rakiet na wyrzutniach itp.
florek-XXX
Przez przesady.
Nie wyobrażam sobie jak półcalowy pocisk mógł by zniszczyć całą stację radarową.
Do niszczenia stacji radarowych zwykle używane są samoloty myśliwskie uzbrojone w rakiety typu AGM-65 Maverick i AGM-88 HARM.
pawel76
QUOTE(florek-XXX @ 24/07/2009, 14:51)
Przez przesady.
Nie wyobrażam sobie jak półcalowy pocisk mógł by zniszczyć całą stację radarową.
Do niszczenia stacji radarowych zwykle używane są samoloty myśliwskie uzbrojone w rakiety typu AGM-65 Maverick i AGM-88 HARM.
*


Witam
Aby wyeliminować stację radarową wystarczy parę pocisków w furgon z elektroniką.
moja_wspaniałość
Florku, to karabin wyborowy. Nie robimy dziury na kilka metrów w ziemi, tylko trafiamy między kabelki. Wtedy tamci spędzają tydzień na sprawdzaniu każdego kabelka, po kolei-w końcu nie wiadomo, czy trafienie było tylko jedno.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org