Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Koniec Legendy
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
lancelot
Robiąc sobie netową prasówkę znalazłem informację, że od przyszłego roku wstrzymana zostanie produkcja AK47, broni-legendy. Ciekawe, czy produkji zaprzestanie się wyłącznie w Rosji? Czy faktycznym powodem zakończenia produkcji może być w istocie przestarzała konstrukcja (wielokrotnie przecież modyfikowana), czy są po temu inne poza-technologiczne przyczyny?
edit, zapomniałem o linku do wiadomości wink.gif : http://facet.wp.pl/kat,1007819,wid,1165888...ml?ticaid=190fe
Spiryt
Profesjonalizm widać już po nazywaniu 47 "karabinem"...

Ogólnie ciekawa informacja, moje podejrzenia budzi tylko to WP, na którym piszą generalnie straszne bzdury... Może na pudelku większe, nie wiem, nie czytam. rolleyes.gif
lancelot
Nie tylko karabinem, są tam jeszcze ze 2 inne określenia wink.gif Jednakże ciekawi mnie czy informacja jest prawdziwa i jak Waszym zdaniem potoczą się dalsze losy konstrukcji.
Ramond
Zawsze mi się zdawało, że AK-47 (w odróżnieniu od AKM na przykład) nie jest produkowany już od dziesięcioleci...
florek-XXX
"Kałasznikow" to mało precyzyjne określenie odnośnie broni.
Zbudowo wiele wersji rozwojowych podstawowego AK-47.
Przykładowo wojska polskie używa obecnie AKMS i AK-74.
Grant
QUOTE
Przykładowo wojska polskie używa obecnie AKMS i AK-74.

Od kiedy AK-74 są na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP? Strona MON nie wymienia go wśród uzbrojenia wojsk lądowych.
florek-XXX
W telewizji gdy pokazywali wywiad z jednym z polskich żołnierzy, wyraźnie widziałem że miał zawieszony na ramieniu AK-74.
Nie wiem skąd go miał, ale to bez wątpienia był AK-74.
Ramond
QUOTE
Przykładowo wojska polskie używa obecnie AKMS i AK-74.

Wojsko Polskie używa obecnie głównie Beryli, AKMS jest głównie w oddziałach tyłowych i w zapasie mobilizacyjnym. AK-74 w Polsce nie ma i nigdy nie było.
QUOTE
W telewizji gdy pokazywali wywiad z jednym z polskich żołnierzy, wyraźnie widziałem że miał zawieszony na ramieniu AK-74.
Nie wiem skąd go miał, ale to bez wątpienia był AK-74.

A po czym to poznałeś?
florek-XXX
Poznałem po kształcie końca lufy i położeniu muszki.

A co do AKMS, to sam z nim chodziłem (a byłem w wojsku na przełomie 2006 i 2007 roku).
Mój AKMS został wyprodukowany w 1986 roku.
Brałem go nawet do ubikacji.
Ramond
QUOTE
Poznałem po kształcie końca lufy i położeniu muszki.

A czym to się różni od analogicznych elementów w Tantalu czy wczesnych Berylach?
QUOTE
A co do AKMS, to sam z nim chodziłem (a byłem w wojsku na przełomie 2006 i 2007 roku).

Jak mówiłem, rezerwa mobilizacyjna.
florek-XXX
Różnica jest subtelna ale jednak jest.

To są różne wersje Beryla:
http://www.militech.sownet.pl/plxxi/_plxxi_62.jpg

A to AK-74:
http://www.militaria.pl/upload/wysiwyg/gfx...K74M_ICS-31.jpg

Zauważ że w Berylu jest przerwa między muszką a tym zgrubieniem na końcu lufy. W przypadku AK-74 tej przerwy nie ma.
Celt
A czy mi się wydaje czy jako ilustracja do artykułu posłużył Hunter z Radomia?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org