Współczesne czołgi - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106
true_militarysta
...
Botras
QUOTE(knat2 @ 28/10/2013, 14:23)


Granatnik smile.gif Jeżeli XM307 ACSW to był granatnik automatyczny, to LW25 też jest granatnikiem automatycznym, a nie armatą automatyczną, bo też jest zasilany amunicją 25 mm x 59.
Tromp
Zwłaszcza, że armata (czyli coś na długą amunicję, pewnie sporo powyżej 100mm) by mogła ta zwyczajnie nie wleźć.




Klik.
Wojsko Polskie zamierza przejąć od Niemców 116 czołgów Leopard 2, z czego 105 ma trafić do kraju w wersji 2A5, a pozostałe 9 w odmianie 2A4, co pozwoli na pełne ukompletowanie brygady pancernej
Wytłumaczy mi ktoś te 105+9?




O centrum silnikowym słów kilka.
true_militarysta
QUOTE(Tromp @ 28/10/2013, 19:58)
Zwłaszcza, że armata (czyli coś na długą amunicję, pewnie sporo powyżej 100mm) by mogła ta zwyczajnie nie wleźć.




Klik.
Wojsko Polskie zamierza przejąć od Niemców 116 czołgów Leopard 2, z czego 105 ma trafić do kraju w wersji 2A5, a pozostałe 9 w odmianie 2A4, co pozwoli na pełne ukompletowanie brygady pancernej
Wytłumaczy mi ktoś te 105+9?




O centrum silnikowym słów kilka.
*



pisałem kiedyś o tym:
Fajnie, że nasi przekonali Niemców że "wojny nie będzie" i Niemiaszki sobie nawet tego batalionu na kołkach (44 wozy) nie zostawiają. Tylko jednostki do odmłodzonej kompani szkolnej + przyfabryczne. Pierwotnie miało być na zbyciu tylko 80 wozów 2A5 prze ów "zapas" batalionu w Niemieckiej rezerwie. Jak widać udało się. I dobrze. 2A5 to czołg o ogromnych możliwościach - lepszy niż T-90A
Tromp
QUOTE(true_militarysta @ 28/10/2013, 22:02)
Fajnie, że nasi przekonali Niemców że "wojny nie będzie" i Niemiaszki sobie nawet tego batalionu na kołkach (44 wozy) nie zostawiają. Tylko jednostki do odmłodzonej kompani szkolnej + przyfabryczne. Pierwotnie miało być na zbyciu tylko 80 wozów 2A5 prze ów "zapas" batalionu w Niemieckiej rezerwie. Jak widać udało się. I dobrze. 2A5 to czołg o ogromnych możliwościach - lepszy niż T-90A
*


To to ja wiem. Tyle, że wg znanych mi danych, Niemcy mają w sumie 190 2A5. Czemu nie wytargować pełnej obsady w jednym standardzie? To tylko 9 wozów.
Kamaz73
QUOTE(Tromp @ 28/10/2013, 19:17)

Szczególnie na tym pierwszym zdjęciu ... to piękno jest okupywane.... cholernie ciężką pracą. Z reguły trzeba wiele miesięcy się namęczyc by mieć satysfakcję 1 dnia np.

Przy okazji... Trompie ja wiem że byśmy chcieli najlepiej Leo2A7+ lub M1A2SEP z TUSKiem ale ... przy tym co mamy ( większośc to wyeksploatowane 72-ki) to nawet Leo2A4 i M1A1 to zarypiasty postęp pod wieloma względami. To że dostaniemy ( kupimy) owe 105 A5 to naprawdę wielki postęp w stosunku do obecnego parku sprzętowego. Mam tez nadzieję że umowa będzie zawierała wnioski z dotychczasowej eksploatacji Leo2A4 i w kwestiach logistycznych jak i modernizacyjnych stosowne kwity zostana podpisane w sposób co najmniej "znośny". Jak jeszcze stworzymy dobry sposób moderniacji tego sprzętu ( jego polonizacji do czego Niemcy są zdolni co pokazano na przykładzie Szwedów i Szwajcarów) to chyba zacznę mysleć i jednak coś w "betonie" się w końcu ruszyło na korzyść.
true_militarysta
QUOTE(Tromp @ 28/10/2013, 21:16)

To to ja wiem. Tyle, że wg znanych mi danych, Niemcy mają w sumie 190 2A5. Czemu nie wytargować pełnej obsady w jednym standardzie? To tylko 9 wozów.
*


o.O 125 mają.
Tromp
QUOTE(Kamaz73 @ 28/10/2013, 22:27)
Szczególnie na tym pierwszym zdjęciu ... to piękno jest okupywane.... cholernie ciężką pracą. Z reguły trzeba wiele miesięcy się namęczyc by mieć satysfakcję 1 dnia np.
*


Ale skurczybyk ładny jest. Taki transformers trochę biggrin.gif
Aha-i chyba z 2 są większe problemy z doprowadzeniem do stanu jezdnego wink.gif
Kamaz73
O tak... jako zabawka jak najbardziej ... ale uwierz mi potem zajeżdżasz do JW i zaczyna się przywracanie do stanu uzywalnościi to trwa a trwa a żona czeka na wniesienie lodówki lub przykręcenie półki , dzieci płaczą zaś UP domaga się należnych mu podatków za oddychanie świeżym powietrzem np. wink.gif
Tromp
QUOTE(Kamaz73 @ 28/10/2013, 22:37)
O tak... jako zabawka jak najbardziej ... ale uwierz mi potem zajeżdżasz do JW i zaczyna się przywracanie do stanu uzywalnościi to trwa a trwa a żona czeka na wniesienie lodówki lub przykręcenie półki , dzieci płaczą zaś UP domaga się należnych mu podatków za oddychanie świeżym powietrzem np. wink.gif
*


Ja wiem... T-90AM/MS to chyba wiele w jednostkach nie ma, więc i nie jest to wielki problem tongue.gif
CODE

Przy okazji... Trompie ja wiem że byśmy chcieli najlepiej Leo2A7+ lub M1A2SEP z TUSKiem ale ... przy tym co mamy ( większośc to wyeksploatowane 72-ki) to nawet Leo2A4 i M1A1 to zarypiasty postęp pod wieloma względami. To że dostaniemy ( kupimy) owe 105 A5 to naprawdę wielki postęp w stosunku do obecnego parku sprzętowego. Mam tez nadzieję że umowa będzie zawierała wnioski z dotychczasowej eksploatacji Leo2A4 i w kwestiach logistycznych jak i modernizacyjnych stosowne kwity zostana podpisane w sposób co najmniej "znośny". Jak jeszcze stworzymy dobry sposób moderniacji tego sprzętu ( jego polonizacji do czego Niemcy są zdolni co pokazano na przykładzie Szwedów i Szwajcarów) to chyba zacznę mysleć i jednak coś w "betonie" się w końcu ruszyło na korzyść.

Ależ ja to wiem rolleyes.gif I też się cieszę z prac przy Kocie PL, jak też i z nabycia drugiej transzy (chyba nawet bardziej). Dziwi mnie tylko i nieco martwi taki a nie inny wygląd tej drugiej transzy, to wszystko.
Moim zdaniem rzecz jest spóźniona o hoho i trochę. Było brać wcześniej przynajmniej jeszcze jedną partię 2A4...



Jarku-tak gdzieś kiedyś widziałem (altair?). Znaczy-zostawiają sobie te 20 wozów?
Damian90
A ja mam taką teorię, że może w ramach modernizacji Leopard 2PL, wieże wozów standardu A4, będą w pewnym stopniu doprowadzane do standardu takiego jak w Leo2A5? I właśnie dlatego następna partia to większość A5 i kilka A4?

Bo sensownym byłoby całą flotę tych czołgów ujednolicić do jednego standardu.
Tromp
QUOTE(Damian90 @ 28/10/2013, 23:12)
Bo sensownym byłoby całą flotę tych czołgów ujednolicić do jednego standardu.
*


To na pewno-chyba, że wieże zmodernizowanych czołgów nie będą w wariancie opancerzenia A5, ale innym. Wóczas i tak trzeba dłubać przy wszystkich.
knat2
QUOTE
Fajnie, że nasi przekonali Niemców że "wojny nie będzie" i Niemiaszki sobie nawet tego batalionu na kołkach (44 wozy) nie zostawiają. Tylko jednostki do odmłodzonej kompani szkolnej + przyfabryczne. Pierwotnie miało być na zbyciu tylko 80 wozów 2A5 prze ów "zapas" batalionu w Niemieckiej rezerwie. Jak widać udało się. I dobrze. 2A5 to czołg o ogromnych możliwościach - lepszy niż T-90A


Fajnie, ale przy okazji warto sobie uświadomić możliwości udzielenia polskiej armii pomocy, przez armię naszego sojusznika - rozbrojonego sojusznika.
A to w tej chwili jest nasz największy sojusznik w Europie - nie licząc Turcji.
Tromp
QUOTE(knat2 @ 28/10/2013, 23:27)
Fajnie, ale przy okazji warto sobie uświadomić możliwości udzielenia polskiej armii pomocy, przez armię naszego sojusznika - rozbrojonego sojusznika.
A to w tej chwili jest nasz największy sojusznik w Europie - nie licząc Turcji.
*


Ano prawda. Tyle, że na to, że Niemcy się demilitarysują w iście pruskim tempie (tylko na odwrót-Prusy się militaryzowały), to chyba nic nie jesteśmy w stanie poradzić.
Kamaz73
No pewnie... ale zapewne zaraz się okarze iż rząd załatwił "nowe zabawki" to się mamy cieszyć i nie marudzić bo... budżet MON to od wielu lat bufor do łatania budżetu. dry.gif

Co do demilitaryzacji Europy... musimy mieć świadomość iż zapewne będziemy się bronić sami.... bo na Renie Nato może Rosjan zatrzyma na koniec sad.gif ... tylko czym skoro Nas ma bronić 7 dywizji a tych nie wiem skąd nazbierają jakby co?
Zdaje się że nawet rządzący zaczynają trzeźwieć bo siły wojskowe USA w Europie to ułamek w stosunku do tegop co było nawet w latach 90-tych, siły europejskie dramatycznie spadły jak też ich zdolności do walki a Polska lokalizacji nie zmieniła zaś koszmarem przyszłości Europy byłby ... sojusz USA- Rosja kontra UE! Pytanie czy to jedynie scenariusz kompletnie nierealny czy też... możliwy jednak.
knat2
QUOTE
Ano prawda. Tyle, że na to, że Niemcy się demilitarysują w iście pruskim tempie (tylko na odwrót-Prusy się militaryzowały), to chyba nic nie jesteśmy w stanie poradzić.


Niemcom nie pomożemy, ale sobie możemy pomóc - są jeszcze holenderskie Leopardy-2A6 do pozyskania.
Pomóżmy przy okazji Holendrom. smile.gif
Tromp
QUOTE(Kamaz73 @ 28/10/2013, 23:29)
No pewnie... ale zapewne zaraz się okarze iż rząd załatwił "nowe zabawki" to się mamy cieszyć i nie marudzić bo... budżet MON to od wielu lat bufor do łatania budżetu. dry.gif
*


Za rok ma być 32 miliardy dla MON (realnie pewnie ze 30 wyjdzie). Jak to będzie podzielone-nie wiem, wiem tylko, że na OPLOT niewielka kasa (150 mln chyba?), za to na MW dużo (1,5 mld).



Adam-i Szwajcarom, a jeszcze lepiej-Hiszpanom i Grekom smile.gif Bo Szwedom chyba nic już nie pomoże biggrin.gif
knat2
Najlepiej wszystkim zabierzmy Leopardy-2.
A później weźmy się za M1, oddając T-72 i PT-91 - hmm - komukolwiek...
Tromp
QUOTE(knat2 @ 28/10/2013, 23:39)
Najlepiej wszystkim zabierzmy Leopardy-2.
*


Jakby jeszcze się dorzucali do utrzymania, to spoko.
CODE

A później weźmy się za M1,

...A1 chociaż...
knat2
Jak piszę M1, to myślę co najmniej o M1A1HA . smile.gif
Damian90
A was fantazja ponosi.

Leopardy to możemy przejmować tylko od tych którzy najmniej się zagrożeni czują.

Grecy odpadają, mają paranoję na punkcie Turcji.

Z Turkami może dałoby się dogadać aby przekazali nam swoje Leo2 gdy zaczną wprowadzać Altaya.

Hiszpanie, może, chociaż oni też są państwem granicznym.

Tu raczej towarzystwo z centrum Europy byłoby bardziej chętne.

M1 odpadają, bo choć są bardziej dostępne i za jakiś czas być może dostępne będą z dieslem, o tyle budowanie nowego zaplecza logistycznego jest nieuzasadnione ekonomicznie. Jak już mamy Leo2 i budujemy dla nich solidne zaplecze, to trzymajmy się Leo2.
knat2
Marzymy Damianie, po prostu marzymy...

A poważnie, to poza Leopardami, posiadamy jeszcze PT-91.
I wypadałoby się zastanowić co zrobimy z nimi.
Bo Leopardów nie wystarczy nawet dla 3 bryg. panc., czyli bez modernizacji PT-91 pozostaniemy tylko z czołgami niemieckimi - jako z realnym potencjałem.
Damian90
Można i tak, ale mimo wszystko, na Leo2 jesteśmy chyba skazani, co nie jest złą sytuacją.
Barg
QUOTE(Damian90 @ 28/10/2013, 22:45)
A was fantazja ponosi.

Leopardy to możemy przejmować tylko od tych którzy najmniej się zagrożeni czują.

To Holendrzy z A6 pasuja jak ulał rolleyes.gif
Tromp
QUOTE(Damian90 @ 28/10/2013, 23:45)
*


Krztyna poczucia humoru nie boli, amigo tongue.gif

Aha-Turcy Leo 2 nie oddadzą, bo wypadałoby, by coś zastąpiło Leo 1 i M60. Nowszy Kotek będzie jak znalazł na nową-starszą generację.
Kamaz73
Przytoczony artykuł przez Trompa wskazuje też iz trafia one wszystkie do 11 LDKPanc co jest rozwiązaniem sensownym i racjonalnym. Widzę więc to zapewne tak. Nowe Leo trafia do 10 BKPanc zaś wysłuzone do 34 BKPanc która być może w końcu dostanie trochę wojska by chociaz sformować 1 bcz o szkolno - bojowym charakterze. Zapewne ich PT-ki trafia do 16 Dywizji ( zapewne 9 BKPanc).
Barg
I wycofamy wszystkie T-72?
Tromp
QUOTE(Barg @ 28/10/2013, 23:58)
I wycofamy wszystkie T-72?
*


Pewnie tak-może część zostanie do szkolenia. Według wszystkich znanych mi info, mamy zostać z 8 batalionami czołgów, co daje 232 Leo w linii i tyleż pochodnych T-72. Trzeba by dorobić trochę Twardych z T-72 tak, by zapewnić istnienie kompanii szkolnej. A reszta pewnie w magazyny-i złom albo handel.




Kamazie-niedawno ktoś na jakimś forum modelarskim się ze mną spierał, że "34" nie jest skadrowana. Jak to wygląda?
Kamaz73
Jest i to mocno. Nie wiem czy bataliony liczą nawet po 30 chłopa ( znaczy żołnierza).
knat2
Z tego co ja wiem, to 34 przygotowuje się do przyjęcia Leopardów, co nie oznacza, że w tej chwili ma odpowiednie stany osobowe, co z kolei nie musi oznaczać, że oficjalnie jest jednostką skadrowaną.
Świętoszów również przygotowuje się do przyjęcia czołgów niemieckich...
Tromp
QUOTE(Kamaz73 @ 29/10/2013, 0:45)
Jest i to mocno. Nie wiem czy bataliony liczą nawet po 30 chłopa ( znaczy żołnierza).
*


Dzięki-tak też już wcześniej napisałem tamże.
knat2
Oby tylko nie było tak, że 10 brygada otrzyma "nowe" czołgi, a Leopardy-2A4 trafią do w rzeczywistości skadrowanej jednostki w Żaganiu.
To byłby bezsens, więc coś jak najbardziej u nas możliwego.
Tromp
QUOTE(knat2 @ 29/10/2013, 1:02)
Oby tylko nie było tak, że 10 brygada otrzyma "nowe" czołgi, a Leopardy-2A4 trafią do w rzeczywistości skadrowanej jednostki w Żaganiu.
*


Pisałem o tym wariancie już parę razy-przy tym w wariancie optymistycznym, to jest w ramach reaktywacji "34". Jak będzie-dowiemy się w najbliższym półroczu. Można by poszperać po strukturze budżetu MON, jak ktoś może.



Lektura na dobranoc:
Po zmianie rządu i odejściu z władz Bumaru grupy najbardziej szkodliwych osób, na krótko udało się wrócić do wcześniejszych planów i współpracy z Bumar India. Podczas DefExpo w New Delhi spółka podpisała memorandum o rozwoju współpracy z BEML. Indyjskie przedsiębiorstwo zadeklarowało chęć utworzenia z Bumarem spółki produkcyjnej wykorzystującej polskie technologie. Zaproponowało też wejście kapitałowe do przeżywającego coraz większe kłopoty producenta silników – PZL-Wola. Przede wszystkim jednak określono zakres zainteresowania armii indyjskiej wyrobami Bumaru i innych polskich producentów. Według dokumentu, w grę wchodził zakup 200-270 WZT-3 o wartości do 360 mln USD, tysiąca zmodernizowanych silników o mocy 1000 KM wartych ok. 450 mln USD, 70 systemów minowania Kroton zarówno na podwoziach gąsienicowych, jak i kołowych, wycenionych na 180 mln USD, co najmniej 100 (maksymalnie nawet 800) haubic samobieżnych Krab za ok. miliard USD oraz 104 samobieżnych kompleksów przeciwlotniczych Loara i 97 wozów wsparcia systemu. W tym przypadku rozważano zmodernizowanie i indianizację polskich systemów we współpracy z indyjską BDL i francuskim MBDA. Kontrakt miał być wart ponad miliard dolarów.

Bydgoska Belma miała eksportować miny nie tylko systemy Kroton, ale i wielu innych typów. Dodatkowe korzyści miał przynieść transfer technologii produkcji części z nich. BEML potwierdził także zainteresowanie stworzeniem bazy remontowo-modernizacyjnej dla czołgów T-72. W grę wchodziło serwisowanie i modyfikowanie blisko 2 tysięcy maszyn tego typu.

Ponieważ w nowym rządzie oczekiwano potwierdzenia zamiarów BEML przez oficjalne czynniki, na początku marca 2008 do Polski przybył dowódca armii indyjskiej, gen. Deepak Kapoor. Na zorganizowanej dla niego w CNPEP Radwar wystawie generał potwierdził zainteresowanie wyrobami oferowanymi przez Bumar i BEML. Zwrócił też uwagę na inne polskie wyroby, m.in. systemy optoelektroniczne z PCO, w tym celowniki Bazalt, i okularowe wzmacniacze obrazu, w tym lotnicze PNL-3 oraz monokulary MU-3. Delegacji Indii pokazano również najnowszą kontenerową odmianę systemu Blenda (głowica optoelektroniczna, używana w systemie kierowania ogniem baterii przeciwlotniczych dział S-60 i ZUR-23-2 przez MW RP i armię indonezyjską) i kontenerowy radar średniego zasięgu N-26 (N-22N-3D). W sumie potencjalne kontrakty na dostawy polskiego uzbrojenia do Indii oszacowano w perspektywie dekady na 4-5 mld USD.

Niestety, kolejne zmiany w zarządzie Bumaru niewiele zmieniły w skuteczności handlu z Indiami. Spółka nie kontynuowała rozmów na temat realizacji porozumienia z BEML, a w listopadzie 2008 zaprzestała współpracy z Bumar India. W 2010 zlikwidowano PZL Wola, przez co Polska utraciła zdolność produkowania silników czołgowych dużej mocy. To zaś utrudnia lub wręcz uniemożliwia wytwarzanie pojazdów wielu typów, w tym WZT-3 i haubic Krab. Importowanie napędów do nich jest znacznie mniej ekonomiczne niż rodzima produkcja i uzależnia od dostawców zagranicznych, co znacząco podnosi ceny i zmniejsza szanse eksportowe.

KUUU(autocenzura)AAAA!
Ja wiem, że to bajki itd, ale niechby wyszło coś z połowy tych planów... Taka forsa... Suchej gałęzi i sznura! Ta połowa to lekko licząc 4 miliardy dolców...
orkan
Szukałem etatów dla nowej Tamańskiej i nowe Kantemirowskiej dywizji. Oprócz urzędowego optymizmu dow 20 Armii i jego rzecznika że dywizje będą lepsze od zmechanizowanych dywizji NATO nie znalazłem nic oprócz sarkastycznej odpowiedzi na to rosyjskich internautów:

http://topwar.ru/uploads/images/2013/780/trvt563.jpg

Dywizja Kantemirowska ma mieć zmodernizowane T-80UM i BMP-2 do 2017. Stoi to w sprzeczności z wersją szefa służby czołgowo-samochodowej który zapowiadał wycofanie wszystkich innych czołgów oprócz rodziny T-72B/T-T-90. smile.gif

Barg
QUOTE(Tromp @ 29/10/2013, 0:05)
Ja wiem, że to bajki itd, ale niechby wyszło coś z połowy tych planów... Taka forsa... Suchej gałęzi i sznura! Ta połowa to lekko licząc 4 miliardy dolców...
*


No przecież coś wyszło tylko Altair Ci nie napisał, jak zwykle "zapomniał" zapewne rolleyes.gif Masz podpisany kontrakt na dostawę wzt do Indii, tylko "trochę" nierentowny. Tak to jest jak komuś się wydaje, że sprzedaż jest najważniejsza. Jakbyś miał te 4 mld USD przychodu na podobnie nierentownych marżach to jak myślisz jak długo wytrzymałyby polskie firmy zbrojeniowe? Przykładowo do Malaja Bumar także dołożył...
Tromp
QUOTE(Barg @ 29/10/2013, 10:14)
No przecież coś wyszło tylko Altair Ci nie napisał, jak zwykle "zapomniał" zapewne rolleyes.gif  Masz podpisany kontrakt na dostawę wzt do Indii, tylko "trochę" nierentowny. Tak to jest jak komuś się wydaje, że sprzedaż jest najważniejsza. Jakbyś miał te 4 mld USD przychodu na podobnie nierentownych marżach to jak myślisz jak długo wytrzymałyby polskie firmy zbrojeniowe? Przykładowo do Malaja Bumar także dołożył...
*


Ale ja to wiem. I o WZT, i o problemach z rentownością Pendekara (przecież w zalinkowanym artykule stoi na pewno o WZT, czy o nierentowności Malaja też-nie doczytałem, ale w którejś części było). Tym niemniej, podejrzewam, że dało się rzecz załatwić lepiej, co?
Barg
Lepiej pewnie można, tylko co z tego skoro Bumar zbankrutuje, właśnie przez zawieranie takich kontraktów jak na wzt.
Tromp
QUOTE(Barg @ 29/10/2013, 13:02)
Lepiej pewnie można, tylko co z tego skoro Bumar zbankrutuje, właśnie przez zawieranie takich kontraktów jak na wzt.
*


No i o tym mówię-czy nie dało się wówczas zawierać kontraktów na zdrowszych zasadach? Przecież Bumar nie musiał zdechnąć. Ale teraz chyba musi...
Barg
W tej notce jest o "zdrowym podpisywaniu kontraktów" w Bumarze. Zarabia pośrednik na nie wiadomo na czym i za co.
Tromp
QUOTE(Barg @ 29/10/2013, 14:53)
W tej notce jest o "zdrowym podpisywaniu kontraktów" w Bumarze. Zarabia pośrednik na nie wiadomo na czym i za co.
*


Czyli pewnie pośrednika dałoby radę wyeliminować. Ale po co? dry.gif
Barg
Nie sądzę aby w kontraktach indyjskich udało się wyeliminować pośrednika - dla mnie to są ukryte łapówki, a bez nich to sobie można wygrać. Oczywiście to domniemanie.
Damian90
Akurat łapówkarstwo w Indiach to rzecz bardzo powszechna, to kraj będący trudnym partnerem biznesowym z wielu powodów.
Damian90
A tymczasem w Korei Południowej.

http://www.militaryphotos.net/forums/attac...45&d=1383025494
http://www.militaryphotos.net/forums/attac...55&d=1383025915

Zastanawiam się kiedy rozpoczną produkcję K2, o ile już nie rozpoczęli.
Kamaz73
QUOTE(knat2 @ 29/10/2013, 1:02)
Oby tylko nie było tak, że 10 brygada otrzyma "nowe" czołgi, a Leopardy-2A4 trafią do w rzeczywistości skadrowanej jednostki w Żaganiu.
To byłby bezsens, więc coś jak najbardziej u nas możliwego.
*


Po co wyposażać w lepszy ( nowocześniejszy i mniej wyeksploatowany) sprzet jednostkę skadrowaną? Lepiej dać starsze Leo2A4 do 34 BKPanc i powoli ją odtwarzać do takiego stanu by mogła wystawić chociaż 1 batalion czołgów zaś 10 jak najszybciej osiągnęła pełną gotowośc bojową na nowszym sprzęcie bo ma do tego i zaplecze i doświadczenie i przede wszystkim ludzi. Po za tym zawsze tak było iż do 10 przychodził nowszy i lepszy sprzęt... przynajmniej tak było od 1997 roku gdy 10 zaczynała wychodzić z cienia 34 BKPanc.
Damian90
Zgadzam się, poza tym ma to sens biorąc pod uwagę modernizację Leopardów 2A4.

Wtedy rozkład byłby taki że zabierane z 10 BKPanc A4 idące na modernizację, zastępowane byłyby przybyłymi A5, następnie po modernizacji, A4 do standardu Leopard 2PL wysyłane byłyby do 34 BKPanc, a PT-91 z 34 jeśli to konieczne do remontu, i wysłać do którejś z jednostek użytkujących T-72.

W ten sposób ujednolicamy jako tako park czołgowy 11 DKPanc, i rozpoczynamy odtwarzanie zdolności bojowych 34 BKPanc.

Przy okazji wzmacniamy słabsze jednostki zastępując ich T-72, nowszymi PT-91.

I myślę że tak to sobie wykombinowali w MON i SG.

Poza tym 11 DKPanc, będzie mieć blisko do Poznania a więc tam gdzie powstać ma centrum silnikowe oraz do Niemiec, skracamy więc czas dopływu części zamiennych.
knat2
QUOTE
Po co wyposażać w lepszy ( nowocześniejszy i mniej wyeksploatowany) sprzet jednostkę skadrowaną? Lepiej dać starsze Leo2A4 do 34 BKPanc i powoli ją odtwarzać do takiego stanu by mogła wystawić chociaż 1 batalion czołgów zaś 10 jak najszybciej osiągnęła pełną gotowośc bojową na nowszym sprzęcie bo ma do tego i zaplecze i doświadczenie i przede wszystkim ludzi. Po za tym zawsze tak było iż do 10 przychodził nowszy i lepszy sprzęt... przynajmniej tak było od 1997 roku gdy 10 zaczynała wychodzić z cienia 34 BKPanc.


Wyposażenie jednostki w Świętoszowie w Leopardy-2A5 jest jak najbardziej uzasadnione.
Bezsensem byłoby natomiast skadrowanie Leopardów-2A4, zamiast reaktywowanie 34 BKPanc.
A z operacyjnego punktu widzenia, optymalnym rozwiązaniem byłoby wyposażenie wszystkich brygad pancernych w Leopardy, co wiązałoby się z koniecznością pozyskania jeszcze 116 tych czołgów - przy jednoczesnym przekształceniu 34BKPanc. w brygadę zmechanizowaną z jednym batalionem PT-91. Wtedy w Leopardy-2 wyposażone byłyby 1,9 i 10 brygady pancerne, a brygady zmechanizowane posiadałyby wyłącznie PT-91.
W takim przypadku nie wystarczy "Twardych" dla wszystkich brygad zmechanizowanych - bo jedynie dla czterech.
W związku z tym, należałoby zmienić strukturę dywizji zmechanizowanych w skład których wchodzą brygady pancerne.
Na przykładzie 11 dywizji, mogłoby to wyglądać następująco - 1 brygada pancerna z dwoma batalionami czołgów i docelowo z dwoma bat. nowych,gąsienicowych BWP(Świętoszów), 1 brygada zmechanizowana z jednym batalionem czołgów i dwoma bat. KTO "Rosomak"(Żagań), 1 brygada zmotoryzowana z trzema batalionami KTO "Rosomak" (Wędrzyn).
Damian90
A tymczasem.

http://orka.sejm.gov.pl/zapisy7.nsf/0/D786...ile/0250007.pdf

Albo trafią do 34 BKPanc albo do 1 BPanc w Wesołej, w takim wypadku ja i Knat mielibyśmy blisko żeby sobie ten sprzęt przy okazji pooglądać. wink.gif
Barg
Wedle tego posiedzenia liczba nowych Leo2 ma wynieść 119 sztuk, a nie 116 jak wcześniej mówiono.
Damian90
http://www.polska-zbrojna.pl/home/articles...czesni-Leopardy

Hmmm, poza unowocześnieniem przyrządów obserwacyjno celowniczych, SKO itp. Leopard 2PL będzie mieć ulepszone opancerzenie, a także, armatę. Ciekawe jak to ostatecznie będzie wyglądać.
Tromp
QUOTE(Damian90 @ 30/10/2013, 16:07)
Hmmm, poza unowocześnieniem przyrządów obserwacyjno celowniczych, SKO itp. Leopard 2PL będzie mieć ulepszone opancerzenie, a także, armatę. Ciekawe jak to ostatecznie będzie wyglądać.
*


Mnie ciekawi najbardziej kwestia pancerza i armaty-czy pancerz to będzie 2A5, Strv122, czy może już coś bliższego pakietom A7+ czy Evolution? Czy armaty zostaną tylko zregenerowane, czy też w jakiś sposób zmodyfikowane, czy wymienione (na armatę z HSW, zważywszy na terminy, na pewno nie-Rh L/55 pewnie)?
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.