Współczesne czołgi - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106
knat2
On w momencie robienia zdjęć był jeszcze niedokończony.
Później dostał kamuflaż trójbarwny i lufę miał czarną w środku też. smile.gif
Ale był zrobiony w takim stanie, jakby dopiero opuścił fabrykę - wszystkie tak robiłem, bez brudzenia itp.
Tromp
QUOTE(knat2 @ 21/11/2013, 21:12)
On w momencie robienia zdjęć był jeszcze niedokończony.
Później dostał kamuflaż trójbarwny i lufę miał czarną w środku też. smile.gif
*


Czyli rodzynek-o ile pamiętam z dws.org, to nasi stosowali kamo na T-34 bardzo rzadko, Sowieci zresztą też. Przeważnie ciemny zielony lub (na wiosnę) jaśniejszy. Widywałem u Rosjan do tego czarne plamy czy białą farbę zmywalną na zimę.
knat2
Ano rzadko stosowano taki kamuflaż, choć w PRL opracowano oryginalne wzory malowania kamuflażowego - w ZSRR co prawda też.
Ale pewnie wzięła górę prostota i najczęściej malowano sprzęt jednolicie - łatwiej go było odróżnić dzięki temu od "natowskiego".
A modeli T-34-85 uzbierałem w sumie całą kompanię, każdy czołg miał inną wieżę - efekt oglądania "Czterech Pancernych" w dzieciństwie. smile.gif
Tromp
QUOTE(knat2 @ 21/11/2013, 21:30)
Ano rzadko stosowano taki kamuflaż, choć w PRL opracowano oryginalne wzory malowania kamuflażowego - w ZSRR co prawda też.
Ale pewnie wzięła górę prostota i najczęściej malowano sprzęt jednolicie - łatwiej go było odróżnić dzięki temu od "natowskiego".
A  modeli T-34-85 uzbierałem w sumie całą kompanię, każdy czołg miał inną wieżę - efekt oglądania "Czterech Pancernych" w dzieciństwie. smile.gif
*


Mam nadzieję, że rzecz się kończy na modelarstwie-kojarzysz z jakiegoś kabaretu "wychowanie idealnego czołgisty"? tongue.gif
Nawiasem, jak masz wolną kasę, to na zbyciu chyba w USA jest Hetzer na chodzie wink.gif
knat2
Nie mam gdzie trzymać czołgu - Hetzer'a nawet nie chcę, bo wieży nie posiada i nie jest czołgiem.
Jak mi wróci chęć, to pozostanę raczej przy modelach - w skali 1:16 co najwyżej.


P.s.
A na Twojego mail'a wysłałem rysunki - wszystkie.
W niedzielę wyślę całość z opisami.
Tromp
QUOTE(knat2 @ 21/11/2013, 21:50)
Nie mam gdzie trzymać czołgu - Hetzer'a nawet nie chcę, bo wieży nie posiada i nie jest czołgiem.
*


Jakbym słyszał Kaśkę tongue.gif
CODE

Jak mi wróci chęć, to pozostanę raczej przy modelach - w skali 1:16 co najwyżej.

Zobacz sobie, ze szczególnym uwzględnieniem tego.



Co do rysunków, to p. Czapla wziął i zamilkł. Dziękuję, ale wygląda, że najwyżej my będziemy mieli frajdę, plus ty satysfakcję smile.gif
knat2
QUOTE
Zobacz sobie, ze szczególnym uwzględnieniem tego.


Fajny, mnie się jeszcze marzy coś takiego - ale całe lub w większości z metalu.

Pan Czapla pewnie przeraził się "Okrutnego", kiedy ten nie był jeszcze "Tajfunem". smile.gif
Tromp
QUOTE(knat2 @ 21/11/2013, 22:03)
Fajny, mnie się jeszcze marzy coś takiego - ale całe lub w większości z metalu.
*


W metalu to i TK-S można zrobić, i Forda FT-B, i Ursusa A, i parę innych. Tyle, że w 1:72. W sumie takim miedziakiem to się można i oświadczyć tongue.gif
CODE

Pan Czapla pewnie przeraził się "Okrutnego", kiedy ten nie był jeszcze "Tajfunem". :)

A to być może rolleyes.gif Swoją drogą, ciekawie, na jakim etapie są nasze prace odnośnie "Ersatz Twardy"?

I chyba coraz bardziej przekonuję się do całego uzbrojenia w wieży (chyba, żeby dać jakiś np granatnik, jak w pierwszym BMPT, w kadłubie w sponsonie), aczkolwiek w wersji czołgu stricte do boju, bez wielkich wygód wink.gif
knat2
Prace nad tym czymś, są zapewne w fazie bardzo początkowej i znacznie różniącej się od pokazanej makiety.
Bo wóz docelowy ma podobno posiadać ową "niezniszczalną" kapsułę załogi, a makieta i grafika komputerowa nie posiadają niczego takiego.
I nie ma tam również odizolowania uzbrojenia od załogi.
Tromp
QUOTE(knat2 @ 21/11/2013, 22:18)
Prace nad tym czymś, są zapewne w fazie bardzo początkowej i znacznie różniącej się od pokazanej makiety.
Bo wóz docelowy ma podobno posiadać ową  "niezniszczalną" kapsułę załogi, a makieta i grafika komputerowa nie posiadają niczego takiego.
I nie ma tam również odizolowania uzbrojenia od załogi.
*


Ano prawda. I może się zwiększyć masa (Skrzypczak mówił o 40-50 tonach), program może szlag trafić itd... Swoją drogą, jeżeli powstałby 25-tonowy (realnie pewnie do 35 ton) BWP i WWO do 40 ton, to po nagłą cholerę nam dwa podwozia? A był czas, że chyba tak właśnie kombinowano.


Jakbyś się oświadczał, to błyskotka jak znalazł.
Ewentualnie można trafić do wariatkowa rolleyes.gif
knat2
W sumie to nie jest oczywiste, co w ogóle wyjdzie z polskiego programu pancernego. Bo już kiedyś m.in. "Goryl" miał powstać...
Moim zdaniem WWB w ogóle nie powstanie i na BWP wraz z wozami pomocniczymi się skończy.
Dobrze by było, gdyby się udało jeszcze pozyskać kolejne Leopardy-2.
A na zupełnie nowy podstawowy czołg, poczekamy długo - do momentu skonstruowania go przez Niemców lub Amerykanów.

A tankietka ładna i wiele cierpliwości pochłaniająca...
Tromp
QUOTE(knat2 @ 21/11/2013, 22:36)
W sumie to nie jest oczywiste, co w ogóle wyjdzie z polskiego programu pancernego. Bo już kiedyś m.in. "Goryl" miał powstać...
Moim zdaniem WWB w ogóle nie powstanie i na BWP wraz z wozami pomocniczymi się skończy.
*


Ja bym obstawiał jako pewniaki BWP (acz ręki sobie nie dam uciąć, czy będzie to CV21PL, Tulpar PL itd, czy tez może oryginalna konstrukcja), LOTR (krajowy-Bober albo z Poznania, czy tam Siemianowic-kto tam łotra 6x6 robi), może nowy KTO (acz raczej na Rośku-2, ewentualnie na koksach, się skończy).
Co do WWO-cholera wie, może i zastąpi Twarde-ale raczej stricte WWO, na bazie Borsuka, niż kompletnie odrębna konstrukcja-bo i po co?
Chyba, żeby ktoś się zawziął, ale nie sądzę.
CODE

Dobrze by było, gdyby się udało jeszcze pozyskać kolejne Leopardy-2.

Nie widzę powodów, by za forsę przewidzianą na pozyskanie nowych czołgów, nie przezbroić całego WP w Leony. te 7 miliardów powinno wystarczyć na pozyskanie i moderkę "szwajcarów" i na pozyskanie "holendrów", z polonizacją (kaemy, radia itd). Może nawet by zostało? 3 miliardy mają nas kosztować w sumie te nowe Leony plus moderka starych (a może nowe z polonizacją?).
CODE

A na zupełnie nowy podstawowy czołg, poczekamy długo - do momentu skonstruowania go przez Niemców lub Amerykanów.

sad.gif
CODE

A tankietka ładna i wiele cierpliwości pochłaniająca...

Zapewne. Mnie szlag prawie trafił przy badziewiu z gazetki...
knat2
A tutaj jeszcze o polskich Leopardach.

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706203,1...-leopardow.html
Damian90
No to cieszcie się robaczki, oficjalne doniesienia sugerują że Leopardy 2A4 które mamy, będą miały wieże przerabiane do standardu modernizacji KWS-2 czyli takie jakie mają Leopardy 2A5, A6, A7 i ich pochodne.

A to oznacza że ostatecznie wszystkie wozy jakie będą na wyposażeniu WP, zostaną doprowadzone do jednego standardu Leopard 2PL, odpowiadającego standardowi takich wozów jak Leopard 2S, Leopard 2E i Leopard 2HEL.

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articles...-ida-do-remontu
Tromp
QUOTE(Damian90 @ 22/11/2013, 12:51)
No to cieszcie się robaczki, oficjalne doniesienia sugerują że Leopardy 2A4 które mamy, będą miały wieże przerabiane do standardu modernizacji KWS-2 czyli takie jakie mają Leopardy 2A5, A6, A7 i ich pochodne.
*


Eee... A co to znaczy? Bo na moje oko, to jeśli chodzi o ochronę załogi, to jednak A7 "trochę" się różni od A5 i A6. Uzbrojenie tych wariantów też jakby różne (A5-L/44, A6-L/55, A7-różnie)...
CODE

A to oznacza że ostatecznie wszystkie wozy jakie będą na wyposażeniu WP, zostaną doprowadzone do jednego standardu Leopard 2PL, odpowiadającego standardowi takich wozów jak Leopard 2S, Leopard 2E i Leopard 2HEL.

Jasne. I bardzo miło z ich strony.
Damian90
QUOTE
Eee... A co to znaczy? Bo na moje oko, to jeśli chodzi o ochronę załogi, to jednak A7 "trochę" się różni od A5 i A6. Uzbrojenie tych wariantów też jakby różne (A5-L/44, A6-L/55, A7-różnie)...


O jezu... to znaczy to co jest na rysunku prezentującym zakres modernizacji. Zostanie zmienione położenie celownika głównego strzelca a opancerzenie wozu zostanie doprowadzone do standardu co najmniej takiego jaki ma Leopard 2A5.
Tromp
QUOTE(Damian90 @ 22/11/2013, 13:05)
O jezu... to znaczy to co jest na rysunku prezentującym zakres modernizacji. Zostanie zmienione położenie celownika głównego strzelca a opancerzenie wozu zostanie doprowadzone do standardu co najmniej takiego jaki ma Leopard 2A5.
*


Cóż, czysty 2A5 to trochę słabo... Ale z drugiej strony, L/44 na starsze czołgi rosyjskie wystarczy z naddatkiem, a L/55 na Armatę prawdopodobnie i tak będzie mało... Szkoda tylko trochę osłon dodatkowych wieży, że nie w wyższym standardzie. Może też kadłub by nasi sobie zafundowali taki, jak Szwedzi?
Damian90
To nie będą czyste A5, chodzi o to że już mamy przesłankę iż wieże będą przebudowywane, a więc nie będzie to pakiet Evolution ani Revolution bez przebudowy wież. Oznacza to chęć unifikacji wszystkich wozów do jednego standardu.

A tymczasem, umowa już została podpisana, 119 Leopardów 2, należy do nas.

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articles...olejne-Leopardy
knat2
Jedną z ważniejszych rzeczy dotyczących modernizacji jest to, że jest mowa o wymianie zintegrowanych modułów opancerzenia wieży, a z rysunku wynika, że chodzi o wymianę wkładów warstwowych pancerza zasadniczego (poza dodaniem elementów charakterystycznych dla Leoparda-2A5).
Jeżeli rzeczywiście tak będzie, to prawdopodobnie struktura przedniego pancerza kadłuba zmieni się również.
Oliphaunt
QUOTE(Tromp @ 22/11/2013, 13:09)
Cóż, czysty 2A5 to trochę słabo... Ale z drugiej strony, L/44 na starsze czołgi rosyjskie wystarczy z naddatkiem, a L/55 na Armatę prawdopodobnie i tak będzie mało... Szkoda tylko trochę osłon dodatkowych wieży, że nie w wyższym standardzie. Może też kadłub by nasi sobie zafundowali taki, jak Szwedzi?
*


Ja bym się umiarkowanie Armatą przejmował, bo na razie to tylko projekt a do realizacji daleko. Rosjanie zawsze krzyczeli swoich kolejnych cudownych czołgach, które potem okazywały się mniej cudowne niż zapowiadano. I żeby było jasne, mają bardzo dobre projekty, bardzo dobre konstrukcje, tego nikt nie kwestionuje, ale mają coś lepszego niż projekty i konstrukcje - propagandę.
Natomiast cieszyć się trzeba z tego co mamy (Leopardy) i że będzie modernizowane, bo na razie nic lepszego nie mamy. Tak wiem, ze są lepsze czołgi, tylko czy nas na nie stać? Możliwe, że mamy własne dobre konstrukcje, tylko pytanie kiedy staną się rzeczywistością. Jak się nie ma co się lubi to sie lubi co się ma, tym bardziej, że to ciągle solidny i wartościowy czołg, dopasowany do środkowoeuropejskiego obszaru działań.
Tromp
QUOTE(Oliphaunt @ 22/11/2013, 16:52)
Ja bym się umiarkowanie Armatą przejmował, bo na razie to tylko projekt a do realizacji daleko. Rosjanie zawsze krzyczeli swoich kolejnych cudownych czołgach, które potem okazywały się mniej cudowne niż zapowiadano. I żeby było jasne, mają bardzo dobre projekty, bardzo dobre konstrukcje, tego nikt nie kwestionuje, ale mają coś lepszego niż projekty i konstrukcje - propagandę.
*


T-54, IS-3, T-10, T-64, T-80UD... rolleyes.gif
knat2
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=12022

Powyżej kolejny przejaw profesjonalnej i bezstronnej oceny, pozyskania przez WP następnych Leopardów-2.
Na końcu robi się najbardziej zabawnie, bo jak nie ma się do czego przyczepić, to zawsze można czołgom zarzucić, że nie są samolotami lub pociskami rakietowymi, zdolnymi do uderzania na głębokie zaplecze przeciwnika.
Autora tej głupoty można jeszcze bardziej zasmucić, bo niestety - z czołgów nie mogą startować samoloty, bo czołgi nie są lotniskowcami.
I jest jeszcze najgorsze - czołgi nie są również okrętami podwodnymi ani śmigłowcami. Tragedia.
Tromp
Ale ja wczoraj piłem, nie dziś... I nadal to widzę?
Popieprzyło.
Damian90
A przepraszam, co was w tym dziwi? Przecież to agencja prasowa Altair, oni są tak bezstronni, obiektywni i mają tak gigantyczną wiedzę na każdy temat że aż głowa boli. rolleyes.gif

Pewno kierownictwo w łapę nie dostało, albo dostało od kogoś takiego jak związkowcy i oto mamy artykuł.

Co z tego że siły zbrojne się rozwijają! Przecież wedle osób takich jak Tomasz Hypki (nawiasem mówiąc to była z nim powiązana pewna mała afera, i dziennikarzowi pytającemu o pewne niewygodne dla tej "osobistości" sprawy, się oberwało słownie), nie tylko mamy wystarczające fundusze na opracowanie, no wszystkiego po prostu, ale pewnie jeszcze sami powinniśmy zaprojektować i zbudować lotniskowiec o napędzie atomowym!!!

F-16 be, Leopardy 2 be, okręty podwodne będą be i tak w koło macieju. rolleyes.gif

Innymi słowy, jakoś artykułów serwowanych przez agencję Altair leci w dół, oj leci, ja już dawno zaprzestałem finansowania tych ludzi poprzez zakup Raport-WTO.

I co najbardziej zabawne, portale takie jak Dziennik Zbrojny, utrzymują o wiele wyższy poziom merytoryczny, a zaczynały na o wiele bardziej amatorskim poziomie.
Tromp
Owszem, dziwi mnie to-biorąc pod uwagę wojenkę altaira z PHO. Chyba, że znów pójdą ramię w ramię, ewentualnie-próbują dokopać dla zasady rolleyes.gif

Też mi się zdaje, że w tej chwili najlepszy u nas jest DZ. Martwi mnie przy tym zapowiedź, że "podstawowym czołgiem WP pozostaną Leopardy 2". 4 bcz to nie za dużo... Chyba, że oprócz tego będą Twarde, a WWO obok-o ile powstaną.
Damian90
Ależ oni zawsze kopią dla zasady. Poza tym Altair jest zdominowany przez ludzi, których można by określić fantastami (jak pewna persona nam obu znana), którzy wyobrażają sobie że w przyszłych wojnach to będą na lądzie już chyba tylko żołnierze w zbrojach wspomaganych walczyli, no na litość boską, chyba się Heinleina za bardzo naczytali.

Co oczywiście jest taką samą bzdurą jak wszelkiego rodzaju mechy i inne tego typu wytwory fantastyki "naukowej".
Tromp
A właściwie to jaką ma przewagę gość w najlepszym pancerzu z wbudowanym egzoszkieletem nad wozem bojowym, jeśli mówimy o walce w polu? rolleyes.gif

Kretyni, kretyni, kretyni.
Damian90
No jak to jaką? Jest gościem w egzoszkielecie!!! Jest super, jest nowoczesny, i może mieć granatnik za pomocą którego oślepi wóz!!! rolleyes.gif

Naprawdę, nie oczekuj w najbliższym czasie aby jakość notek agencji Altair się poprawiła, to jaką ilość błędów i głupot się w nich da wychwycić czasami zadziwia nawet mnie. wink.gif
Tromp
QUOTE(Damian90 @ 22/11/2013, 22:52)
No jak to jaką? Jest gościem w egzoszkielecie!!! Jest super, jest nowoczesny, i może mieć granatnik za pomocą którego oślepi wóz!!! rolleyes.gif
*


Gdzieś już widziałem artystów, co pisali o oślepianiu czołgów za pomocą kbków czy... Nawet granatów z farbą tongue.gif
Kiersnowski Artur
Nowa Armia Krajowa. Pomysł prof. AON
Tromp
A do Kotów dorzucili Niemce 18 BPz 2, wśród "niemal 200" pojazdów ogółem. Ładnie.



Aha-uzasadnionej krytyki zakupu nie widziałem ani nie słyszałem wiele, za to Remigiusz Wilk z jednym ma rację-nie sądzę, by licencja na Leo 2 i "rosomakizacja" kosztowały więcej, niż ogólne dłubanie przy Leonach... Zostałoby od 4 do nawet 7 miliardów złotych na zakupy. Kupa forsy...
Jeremak
QUOTE
No jak to jaką? Jest gościem w egzoszkielecie!!! Jest super, jest nowoczesny, i może mieć granatnik za pomocą którego oślepi wóz!!!
Patrząc na to jak ewoluowało oporządzenie (zwłaszcza kamizelki) piechoty podczas wojny w Afganistanie uważam że przyszłością piechoty są raczej formacje lekkie. To w jaki sposób wspierane przez pojazdy, czym wożone (być może 70 tonowymi behemotami), jest sprawą otwartą, ale jednak lekka, sprawna, profesjonalna piechota, a nie opancerzeni od stóp do głów "lancknechci".
Tromp
QUOTE(Jeremak @ 23/11/2013, 21:18)
Patrząc na to jak ewoluowało oporządzenie (zwłaszcza kamizelki) piechoty podczas wojny w Afganistanie uważam że przyszłością piechoty są raczej formacje lekkie. To w jaki sposób wspierane przez pojazdy, czym wożone (być może 70 tonowymi behemotami), jest sprawą otwartą, ale jednak lekka, sprawna, profesjonalna piechota, a nie opancerzeni od stóp do głów "lancknechci".
*


Być może-zależy, czy ten pancerz "coś" by dawał. Generalnie-egzoszkielet mógłby być fajny, gdyby stworzyć ciężkie (trzeba silniczków, żeby unieść), ale bardzo wydajne gabarytowo osłony balistyczne. W innym wypadku nie widzę sensu.
knat2
QUOTE
Aha-uzasadnionej krytyki zakupu nie widziałem ani nie słyszałem wiele, za to Remigiusz Wilk z jednym ma rację-nie sądzę, by licencja na Leo 2 i "rosomakizacja" kosztowały więcej, niż ogólne dłubanie przy Leonach... Zostałoby od 4 do nawet 7 miliardów złotych na zakupy. Kupa forsy...


Moim zdaniem nie ma w tej chwili takiego czołgu, którego warto by było produkować na licencji.
Wszystkie konstrukcje mają już tyle lat, że lepiej opracować własny czołg nowej generacji, albo poczekać na jego opracowanie przez inne państwo, lub opracować go w ramach współpracy międzynarodowej.
Poza tym trzeba poczekać na nowy czołg rosyjski, żeby wiedzieć jakie parametry powinien mieć następca naszych T-72/PT-91, a w przyszłości również Leopardów-2.
A na chwilę obecną, powinniśmy pozyskać jeszcze więcej używanych czołgów Leopard-2 lub innych, tak aby zastąpić nimi wszystkie T-72A/M1 - i priorytetowo potraktować kwestię następcy dla BMP-1.
Tromp
Czy ja wiem? Podkręcony Leo 2A6/7 czy M1A2 mógłby być wcale ciekawy... Wiesz przecież, że Leopardy to nie tymczasówki i jeżeli MON się uprze na WWO, to pozostaną jedynymi czołgami w WP.
knat2
Wszystko zależy od możliwości nowego rosyjskiego czołgu, których możemy się co najwyżej domyślać.
Jeżeli będzie to czołg przewyższający znacznie Leopardy, to nie widzę sensu w przezbrajaniu w nie, całości naszych wojsk pancernych, bo sprzęt nieefektywny będziemy zastępować sprzętem nieefektywnym i w dodatku drogim, bo nowym produkcyjnie.
Co innego, jeśli otrzymujemy czołgi używane za w sumie grosze i możemy je doprowadzić do poziomu zbliżonego do czołgów nowych.
Tromp
Wiesz... To, że ty tak myślisz, nie znaczy, że tak myśli ktokolwiek w MON. Stąd uważam, że bardziej pożyteczne i realne byłoby stworzenie takiego 7TPng wink.gif



O Leonach Kiński. W sumie facet dobrze gada:
W mojej opinii błędem było czekanie przez 10 lat na rozpoczęcie procesu modernizacji polskich 2A4, tym bardziej, że polski przemysł zbrojeniowy ma kompetencje w tym zakresie. Sądzę, że od razu po zakończeniu prac nad modernizacją 2A4, powinniśmy rozpocząć modernizację 2A5, zmierzającą w kierunku unifikacji z wersją Leopard 2PL. Wydaje mi się to naturalnym procesem.
Uważam podobnie-co więcej, podzielam też kolejny jego pogląd:
Kiński wskazuje, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby przeprowadzanie unifikacji 2A4 oraz 2A5 do wspólnego poziomu modernizacyjnego, który zawierałby najnowsze możliwości techniczne np. w zakresie optoelektroniki, łączności, systemów dowodzenia, ale także opancerzenia. - Byłoby to z korzyścią dla krajowej zbrojeniówki, tym bardziej, że liczba pozyskanych czołgów jest bardzo duża.
Ano właśnie-jakby stworzyć droższy, ale bardziej kompleksowy program modernizacyjny, z gmeraniem w SKO, wkładach pancerza itd. Pozwoliłoby to nie tylko zunifikować posiadaną flotę Leopardów, ale też zapewne zwiększyć zakres produkcji sprzętu w kraju, bowiem większa partia ułatwia negocjacje co do produkcji licencyjnej. No i-siłą rzeczy-różne Łabędy, PCO itd miałyby więcej do roboty.
Jakby tak do tego dorobić się jeszcze pewnej liczby WZT (albo niemieckich z drugiej ręki, albo przebudowywanych na WZT-3/3M/4 wycfywanych T-72), MID (jw), CM (jw)... rolleyes.gif



Jeszcze ciut-tak się zastanawiam-na cholerę nam te ciężarówki? To jakieś specjalnie wyposażone wozy, czy po prostu uniwersalne wozidła?
knat2
Tak się pewnie prędzej czy później stanie, i niektóre modyfikacje Leopardów-2PL będą w ramach remontów stosowane również w Leopardach-2A5, APU np.
Ja bym się zastanawiał nawet nad wprowadzeniem w modernizowanych czołgach niemieckich całkowicie polskich rozwiązań, np. pancerza "ERAWA" na stropie wieży, choć akurat to wymagałoby m.in. podwyższenia podstaw peryskopów wieżowych.
Poza tym jest jeszcze system "Obra", który zapewne zostanie zamontowany w Leopardach.
Tromp
QUOTE(knat2 @ 23/11/2013, 23:48)
Tak się pewnie prędzej czy później stanie, i niektóre modyfikacje Leopardów-2PL będą w ramach remontów stosowane również w Leopardach-2A5, APU np.
Ja bym się zastanawiał nawet nad wprowadzeniem w modernizowanych czołgach niemieckich całkowicie polskich rozwiązań, np. pancerza "ERAWA" na stropie wieży, choć akurat to wymagałoby m.in. podwyższenia podstaw peryskopów wieżowych.
Poza tym jest jeszcze system "Obra", który zapewne zostanie zamontowany w Leopardach.
*


Ja akurat ERAWA dałbym na boki raczej-tam, gdzie nie sięga NERA, na stropie wolałbym coś a la Strv 122. Co do APU i Obry, to jasne-pewnie też trafi na Koty polski APS, o ile taki w ogóle powstanie. Pewnie też kaemy, łączność, systemy ppoż... Ale to drobiazgi.
knat2
A tak, na boki też bym ERAWĘ dał, jeżeli nie byłoby czegoś lepszego.
Z zastosowaniem takiego stropu jak w Strv 122 może być kłopot, bo zdaje się, że to są zmiany nie oferowane jako modernizacja, a stosowane tylko w czołgach nowej produkcji. Ale być może jest to jednak możliwe, choć nie jestem pewien, czy ERAWA nie zapewniłaby lepszej osłony stropu, niż podwójny strop - kwestia rzeczywistych właściwości poszczególnych rozwiązań, trzeba wybrać efektywniejsze i w ogóle możliwe do zastosowania.
Tromp
QUOTE(knat2 @ 24/11/2013, 0:08)
Z zastosowaniem takiego stropu jak w Strv 122 może być kłopot, bo zdaje się, że to są zmiany nie oferowane jako modernizacja, a stosowane tylko w czołgach nowej produkcji. Ale być może jest to jednak możliwe, choć nie jestem pewien, czy ERAWA nie zapewniłaby lepszej osłony stropu, niż podwójny strop - kwestia rzeczywistych właściwości poszczególnych rozwiązań, trzeba wybrać efektywniejsze i w ogóle możliwe do zastosowania.
*


Ano właśnie-jest jeszcze kwestia tego, przy którym rozwiązaniu jest mniej dłubaniny, a to też może być istotne.
knat2
Czołg nowej generacji.

https://mail-attachment.googleusercontent.c...M6jthdu3313wQPs

Niestety nie udało się zachować jednej skali rysunków i idealnego kształtu stron, ale to mój pierwszy pdf.
Damian90
Link nie działa.
knat2
https://mail-attachment.googleusercontent.c...CDqQHA&sadssc=1

U mnie działa.
Jak nadal nie będzie działał, to wyślę to do Ciebie - może uda się to wtedy umieścić.

Ps.
Wysłałem na wszelki wypadek.
Damian90
Dzięki, bardzo ciekawe opracowanie. smile.gif
Kiersnowski Artur
Link wywala na googlownicę. żeby się rejestrować i potwierdzać.
Jeremak
O ile nie jest to jakieś "ściśle tajne-rozwojowe" to proponowałbym, zamiast jako odnośnik do gmaila, zapisanie jako dokument google: posiadając konto na Gmailu, powinno się mieć chyba również dostęp do dysku wirtualnego.
knat2
https://docs.google.com/file/d/0BxNpe2LSGu0...2R1QTFORFE/edit

Jak teraz nie będzie dostępne, to się poddaję...
Tromp
A ja ładnie dziękuję za maila-wieczorem przejrzę, co i jak smile.gif
Damian90
http://www.youtube.com/watch?v=edaqvGrCtsY

Film przedstawiający historię powstania czołgu Leclerc... niestety po francusku tylko, dawno temu się tego języka uczyłem i już zapomniałem wszystko. Istotne że wypowiada się tam jeden z konstruktorów, Marc Chassillian.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.