DSZK-38 - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
Drwal
DSzK-38 przez długie lata był podstawowym ciężkim karabinem maszynowym bloku wschodniego. Czy ktoś ma jakieś ciekawostki związane z tą bronią lub ciekawe zdjęcia?
Ps. ktoś wie jaką masę miał ładunek miotając amunicji do tej zabawki?
zajączek
QUOTE(Drwal @ 24/01/2009, 14:27)
DSzK-38 przez długie lata był podstawowym ciężkim karabinem maszynowym bloku wschodniego. Czy ktoś ma jakieś ciekawostki związane z tą bronią lub ciekawe zdjęcia?
Ps. ktoś wie jaką masę miał ładunek miotając amunicji do tej zabawki?
*


To nie był ciężki karabin maszynowy ale wielkokalibrowy karabin maszynowy.
I nie był jedynym, ostro musiał konkurować z konstrukcjami Władymirowa i Bieriezina (w lotnictwie).
Obecnie Dszk 38/46 (sowieckie oznaczenie DSzKm) zastępiono przez wkm NSW.
A łaska naboju 12,7 x 107 mm zawierała 18 gram prochu.
Drwal
12,7 to jeszcze ckm co innego KPWT który ma 14,5 to już jest wkm. Jak w lotnictwie nie wiem miałem na myśli racze piechotkę i pojazdy... Dziękuję za dane co do ładunku miotającego.
Necrotrup
WIELKOKALIBROWY KARABIN MASZYNOWY, wkm, karabin masz. kal. od 12,7 do 20 mm, strzelający krótkimi i długimi seriami; przeznaczony do walki z celami lekko opancerzonymi, naziemnymi i powietrznymi; używany w wojskach ląd i lotnictwie. Wkm konstruowane są m. in. na naboje używane w poszczególnych krajach do rusznic ppanc , stanowią typ przejściowy pomiędzy bronią strzel. a działem samoczynnym. W odróżnieniu od dział strzelają nabojami z pociskiem nie zawierającym ładunku kruszącego. Początkowo wzorowane były na istniejących konstrukcjach ciężkich karabinów masz. Oryginalne rozwiązania konstrukcyjne pojawiły się przed, w czasie i po II wojnie światowej. Do bardziej znanych wkm należą: DSzK, Browning M2, MG-131, MG-151.
Żródło: Mała Encyklopedia Wojskowa (trzytomowa), WMON, wyd. I, W-wa 1971, T. III, s. 456.

Na dobrą sprawę nie spotkałem się nigdy z klasyfikowaniem broni maszynowej o kalibrze 12,7 mm, czy też 0,50' jako ciężkiego karabinu maszynowego. Zawsze klasyfikuje się taką broń jako wkm.
zajączek
QUOTE
DSzK-38 przez długie lata był podstawowym ciężkim karabinem maszynowym bloku wschodniego.
....
12,7 to jeszcze ckm co innego KPWT który ma 14,5 to już jest wkm.

Podstawowym (takim klasycznym) ckm armii Układu Warszawskiego był SG-43.
AKMS
Wydaje mi się że ktoś po prostu dosłownie przetłumaczył Heavy Machine Gun, co jest odpowiednikiem naszego wielkokalibrowego karabinu maszynowego

Co do DSzK, zajrzyj tutaj
Drwal
Necrotrup - dziękuje za wyprowadzenie z błędu...
AKMS - zapewne masz racje. Dziękuje za wskazanie tematu
pawel76
Witam
Można wspomnieć że podstawa kołowa była dostosowana do prowadzenia ognia p.lot.
Na samo wspomnienie tego złomu jeszcze mnie plecy bolą.
Służyłem w latach 2000-2001 w 10 Wpdow i naciągałem sie tego złomu trochę.
Żeby było jeszcze śmieszniej nigdy z niego nie strzelaliśmy - brak dostosowanych strzelnic.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.