Chińczycy coś sklecili ? F-22, T-50 i...? - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
Pages: 1, 2
Tromp
Witam!
Wiadomo coś więcej na temat tej latającej (?) chińszczyzny? Jakieś dane czy coś?
ku140820
Chyba żartujesz... tongue.gif
Beukot
Aczkolwiek zważywszy na zupełnie niedawne pieriepałki z RD-30, to wygląda na piękny przykład latającego Чёрного Орла.
ku140820
Które "pieriepalki" masz na myśli?
Beukot
Składanie licencyjnych silników w zbudowanych na licencji zakładach przez wypożyczonych specjalistów z FR?
(a na boku - losy J-10)
ku140820
A, to... faktycznie - Chińczycy są w tyle chyba nawet za Hindusami (ci przynajmniej mają własny silnik Kaveri do tych swoich lekkich myśliwców) - bodaj przy zeszłorocznym salonie w Zhuhai byłamowa o dość bezprecedensowym komunikacie dowództwa chińskiego lotnictwa, że "nasze silniki to generalnie szmelc i najwyższy czas coś z tym zrobić".
Nie jestem pewien jak wygląda sprawa z JH-7 "Flying Leopard" - zbudowali ich kilkadziesiąt w oparciu o stare silniki R-R do brytyjskich Phantomów kupione z magazynów i coś podobno dłubali przy własnej produkcji tychże, ale co im z tego wyszło...?
Zaś J-10 to do dzisiaj mają silniki made in Russia bo lokalne *klony* są do bani i podobno "ulepszone" wersje tychże bedą napędzac dopiero kolejne wersje... wink.gif
Tromp
QUOTE(Darth Stalin @ 12/01/2011, 0:49)
Chyba żartujesz... tongue.gif
*


No co ty ode mnie chcesz? Moja wina, że jak widzę ciekawostkę z interesującej mnie dziedziny, to chcę poszerzyć swoją wiedzę? tongue.gif
Może Chińszczykowie wrzucili tu jakiś rosyjski silnik, albo jakąś bezlicencyjną kopię (czyt. zwinęli cudzy projekt)? Bo ja wiem, oni się skubani szybko uczą...
Carrius
Hej

QUOTE("Tromp")
Wiadomo coś więcej na temat tej latającej (?) chińszczyzny? Jakieś dane czy coś?


Przemyślenia są takie, że drugi prototyp napędzany był najprawdopodobniej silnikiem z serii WS-10: niektórzy spekulują, że być może jest to WS-10G.

http://www.defencetalk.com/pictures/showfull.php?photo=43216

http://i.imgur.com/DI6Ue.jpg

Co do reszty to można prowadzić dyskusje odnośnie przyszłych zadań stawianych temu myśliwcowi.

Pozdrawiam
Kiersnowski Artur
W sobotę na wp pokazała się informacja że ten nowy chiński samolot miał swój pierwszy lot.

http://tech.wp.pl/kat,1009793,title,Oto-se...,wiadomosc.html

http://tech.wp.pl/kat,1009793,title,Tajny-...,wiadomosc.html
Beukot
QUOTE(Kiersnowski Artur @ 17/01/2011, 8:49)
W sobotę na wp pokazała się informacja że ten nowy chiński samolot miał swój pierwszy lot.

A Чёрной Орел jeździł. Są zdjęcia.
Tromp
Garść nowszych informacji. Jak uważacie, można w to wierzyć, czy nie?
AKMS
Myślimy (no dobra, Ja myślę) że powinieneś najpierw zajrzeć tutaj, a potem pisać posty
Tromp
QUOTE(AKMS @ 27/01/2011, 19:46)
Myślimy (no dobra, Ja myślę) że powinieneś najpierw zajrzeć tutaj, a potem pisać posty
*


Dzięki za link. W sumie racja, mogłem sam pogóglować rolleyes.gif Też zauważyłem podobieństwo do staruteńkiego MiGa 1.44, które nie może być przypadkowe, ale jednak zmiany są istotne-choćby owiewka (wg Czesia-usera, do którego wypowiedzi podałeś link-pozorna wprawdzie), dziób czy komory uzbrojenia.
Zdaje się, że to nie tyle oddzielny program lotniczy, a tester technologii dla nowej, docelowej maszyny.
mapano
Polscy piloci ponoć są tak dobrzy, że potrafią latać nawet na drzwiach od stodoły... chińscy potrafią za to lądować na osiedlowych parkingach wink.gif
Tromp
QUOTE(mapano @ 27/01/2011, 21:44)
Polscy piloci ponoć są tak dobrzy, że potrafią latać nawet na drzwiach od stodoły... chińscy potrafią za to lądować na osiedlowych parkingach wink.gif
*


Nie siej defetyzmu wink.gif Znany jest przypadek pilota, który po katapultowaniu się w czasie DWŚ wylądował we własnym ogródku rolleyes.gif
Carrius
Witam

Moje spekulacje na temat J-20 są takie, że gdyby Chińczykom w swojej maszynie (niezależnie od tego, czy to makieta/demonstrator jakiś technologii/prototyp) zależało na naprawdę poważnej redukcji SPO z przedniej półsfery, to wyzbyli się przedniego usterzenia. Z drugiej strony być może przednie usterzenie jest im potrzebne, aby zwiększyć (lub w ogóle wprowadzić)niestateczność podłużną myśliwca.

Pozdrawiam

pallasf
Japończycy mają J-20. Daleko mu jeszcze do produkcji seryjnej. Może jeszcze jakieś 10 lat, jak nie więcej. Zajmie im dużo czasu by móc zastosować technologie stealth (bo sam kształt to nie wszystko) czy awionikę. Dzisiejsze myśliwce chińskie, nawet J-10 mają takie możliwości jak amerykańskie czy radzieckie myśliwce z lat 80/90. Jednak myślę że nawet za 10 lat J-20 nie będzie przewyższał F-22, a nawet T-50, jednak będzie lepszy od F-35. smile.gif
bubel1
QUOTE(pallasf @ 12/02/2011, 10:46)
Japończycy mają J-20


Oznaczaenie J-20 przypisane jest chińskiemu samolotowi http://www.altair.com.pl/start-5591.
Tromp
QUOTE(pallasf @ 12/02/2011, 11:46)
Japończycy mają J-20.
*


Pewny jesteś? tongue.gif
CODE

Daleko mu jeszcze do produkcji seryjnej. Może jeszcze jakieś 10 lat, jak nie więcej. Zajmie im dużo czasu  by móc zastosować technologie stealth (bo sam kształt to nie wszystko) czy awionikę. Dzisiejsze myśliwce chińskie, nawet J-10 mają takie możliwości jak amerykańskie czy radzieckie myśliwce z lat 80/90.

Tego nie wiemy. Na pewno jest większy, więc przy założeniu, że Chińczykom uda się opanować technologię produkcji jakichś sensownych silników i elektroniki (dla maszyn seryjnych), to może z tego wyjść całkiem dobra, niestety, maszyna. Dość powiedzieć, ze Chińczykom coraz mniej czasu zajmuje kopiowanie najnowszych maszyn zagranicznych (niedawna "wtopa" Suchoja, było o tym w ostatniej NTW).
CODE

Jednak myślę że nawet za 10 lat J-20 nie będzie przewyższał F-22, a nawet T-50, jednak będzie lepszy od F-35. :)

T-50 to akurat może przewyższać sporo starszego Raptora-choć USA ponoć rozważają wznowienie jego produkcji.
pallasf
Może i T-50 będzie przewyższał Raptora jeśli chodzi o zasięg i osiągi, ale nie ma szans by osiągnąć taki sam poziom stealth jak Raptor, z resztą sami Rosjanie nie próbowali tego osiągnąć, a właśnie ta cecha jest moim zdaniem najważniejsza w myśliwcach 5 generacji.

Produkcja F-22 na pewno nie zostanie wznowiona. USA nie będą go eksportować, a sami chcą się skupić na tym niewypale F-35.
ku140820
QUOTE("pallasf")
Produkcja F-22 na pewno nie zostanie wznowiona. USA nie będą go eksportować, a sami chcą się skupić na tym niewypale F-35.

Nie byłbym taki pewien - proponuję lekturę styczniowego numeru "Raportu"...
pallasf
Czytałem styczniowy raport i o J-20, ale jego pojawienie raczej nie zmieni nastawienia (głupich)amerykanów do F-22. Może chcą zaczekać na pojawienie się myśliwców 6 generacji? O ile dobrze pamiętam na altair pisało że miałyby one wejść do służby w 2025.

Aha i sory że pisałem Japończycy zamiast Chińczycy... Nie wiem czemu tak napisałem. Normalnie porażka sad.gif

Tromp
QUOTE(pallasf @ 12/02/2011, 12:39)
Może i T-50 będzie przewyższał Raptora jeśli chodzi o zasięg i osiągi, ale nie ma szans by osiągnąć taki sam poziom stealth jak Raptor, z resztą sami Rosjanie nie próbowali tego osiągnąć, a właśnie ta cecha jest moim zdaniem najważniejsza w myśliwcach 5 generacji.
*


A wiesz to z...?
CODE

Produkcja F-22 na pewno nie zostanie wznowiona. USA nie będą go eksportować, a sami chcą się skupić na tym niewypale F-35.

Niekoniecznie... Eksport do np. Japonii był rozpatrywany(?), podobnie, jak wznowienie produkcji dla USAAF (NTW 2/2011).
pallasf
Kiedyś o tym czytałem, było to albo na altair lub w NTW.



Eksport F-22 do Japoni był rozpatrywany, ale amerykanie oferowali zbyt wysoką cenę jednostkową, nawet do 300 mln USD (chodzi o cenę samego samolotu bez pakietu logistycznego, uzbrojenia, szkolenia itp). Dla USAF kolejnych Raptorów nie będzie bo przegłosowano o w senacie.
Tromp
QUOTE(pallasf @ 13/02/2011, 12:29)
Kiedyś o tym czytałem, było to albo na altair lub w NTW.
*


Tak, pamiętam. Ale niższe właściwości stealth wbrew pozorom wcale nie są pewne. O ile te "kształtowe" prawdopodobnie są w Suchoju gorsze, niż u Raptora, to już powłoki... Nie wiadomo. Za to kilka lat temu była dosyć głośna sprawa z amerykańską farbą (nazwijmy ją-antyradarową tongue.gif ). Otóż miała mieć bardzo słabą wytrzymałość i ze względu na wysokie osiągi maszyny bardzo łatwo złaziła.
CODE

Eksport F-22 do Japoni był rozpatrywany, ale amerykanie oferowali zbyt wysoką cenę jednostkową, nawet do 300 mln USD (chodzi o cenę samego samolotu bez pakietu logistycznego, uzbrojenia, szkolenia itp).

Tak, ale Japonia i tak naciskała-cena zapewne była po prostu zaporowa. Chętne były chyba też Izrael (a ostatnio coś marudzą o nabyciu Lightingów II) i Australia, jeśli dobrze pamiętam.
CODE

Dla USAF kolejnych Raptorów nie będzie bo przegłosowano o w senacie.

Daj linka albo coś.
Amerykanie już zastanawiają się publicznie, czy nie należy wznowić produkcji F-22. Nie z powodu T-50 w Rosji i Indiach, a J-20 w Chinach!
Za NTW 2/11 ("Nowy chiński myśliwiec J-20" T. Szulc). Dalej jednak czytamy:
Bardziej prawdopodobne wydaje się powstanie kolejnego amerykańskiego, załogowego myśliwca, prace nad nim prowadzi od kilku lat m.in. Boeing. Może nawet w Europie zostaną wznowione prace nad wspólnym (?) następcą Typhoona, Gripena i Rafale?
Się ciekawie robi smile.gif Wyścig zbrojeń w powietrzu i Raptor zamiast Dreadnought'a?
ku140820
Nie tak dawno Amerykanie rozważali kilka wariantów dalszego postępowania z Raptorem i linią produkcyjną - a że chyba jeszcze nie zakończyli produkcji całej zamówionej partii, to wszystko jest możliwe...
A bodaj w styczniowym Raporcie jest potwierdzenie info, że pierwsza transza F-35 dla Izraela jest już "zaklepana".
kris9
QUOTE(Tromp @ 13/02/2011, 11:53)
Ale niższe właściwości stealth wbrew pozorom wcale nie są pewne. O ile te "kształtowe" prawdopodobnie są w Suchoju gorsze, niż u Raptora, to już powłoki... Nie wiadomo. Za to kilka lat temu była dosyć głośna sprawa z amerykańską farbą (nazwijmy ją-antyradarową tongue.gif ).

Teoretyczne podstawy technologii stealth zostały opracowane już na początku lat 60. w... ZSRR.
http://en.wikipedia.org/wiki/Petr_Ufimtsev
Niestety zbudowanie latającego samolotu wykorzystującego tą technologię było wtedy niemożliwe. Potrzebny był ogromny skok w dziedzinie techniki komputerowej: F-117 wprowadzony na uzbrojenie w latach 80. nie jest w stanie latać bez pomocy komputera.

Gdy w latach 80. opracowywano następców dla MiG-29 czy Su-27, radzieccy konstruktorzy byli przeciwni takim sposobom osiągania własciwości stealth (konretnie nadawaniu samolotowi "kanciastych" kształtów). Twierdzili oni, że powoduje to ogromne trudności w sterowaniu i psuje aerodynamikę, a tym samym negatywnie wpływa na konieczną dla myśliwca manewrowość.
Dlatego zaproponowali... zamontowanie w samolocie generatora plazmy, który jonizuje powietrze wokół samolotu. Tym sposobem spodziewano się zmniejszyć skuteczną powierzchnię odbicia radarowego nawet do 100 razy bez jakiegokoliwek pogorszenia aerodynamiki samolotu.

Podobno pierwsze prototypy takich urzadzeń ("osłaniających" tylko najbardziej "narażone" na promieniowanie radarowe elementy) zamontowano już pod koniec lat 80. w bombowcu strategicznym Tu-160, dzięki temu skuteczna powierzchnia odbicia radarowego tego samolotu ma być mniejsza niż w amerykańskim B-1B (mimo ze wymiary i kształty sugerują coś odwrotnego).
pawel76
Witam
Chciałbym zwrócić uwagę na wielkośc J-20 w stosunku do F-22 i ciąg silników ,,chińczyka,,.
F-22 dysponuje mozliwością utzrymywania dluotrwałego lotu z predkościami większymi niż 1Mach bez konieczności właczania dopalaczy.
W przypadku J-20 taka możliwośc nie zachodzi.
Niestety duża masa i śrtedniej jakości silniki (eufenizm) predestynują tą konstrukcję do działań uderzeniowych.
Ciekawą sprawą jest kwestia zainteresowania ta konstrukcją przez lotnictwo pakistańskie.
Czyżby decydentom z New Delhi przybył nowy powód do bólu głowy?
Tromp
A Rosjanowie też chcą dwa...
ku140820
Powaliło ich... z czym chcą zaczynać "drugi program"...?
Tym bardziej, że F-35 to nie jest żadna "konkurencja dla F-22", bo Raptorów już nie produkują...
Tromp
QUOTE(Darth Stalin @ 18/02/2012, 12:08)
Powaliło ich... z czym chcą zaczynać "drugi program"...?
*


A bo ja wiem? Prac koncepcyjnych mieli od groma i trochę-Witjazia 2000, jakieś prace Mikojana...
Pytanie tylko-za co?
CODE

Tym bardziej, że F-35 to nie jest żadna "konkurencja dla F-22", bo Raptorów już nie produkują...

Nie jest to takie pewne-co jakiś czas mówi się o wznowieniu produkcji, ale to raczej nierealne. Poza tym, Northrop chyba kombinuje nad maszyną dla US Navy w razie fiaska "35".
Barg
QUOTE(Tromp @ 18/02/2012, 16:36)
QUOTE(Darth Stalin @ 18/02/2012, 12:08)
Powaliło ich... z czym chcą zaczynać "drugi program"...?
*


A bo ja wiem? Prac koncepcyjnych mieli od groma i trochę-Witjazia 2000, jakieś prace Mikojana...
Pytanie tylko-za co?
Darth Stalin - przeczytaj komentarz szmula do tego infa - wiesz gdzie, to raczej pomyłka mediów.

QUOTE(Tromp @ 18/02/2012, 16:36)
CODE

Tym bardziej, że F-35 to nie jest żadna "konkurencja dla F-22", bo Raptorów już nie produkują...

Nie jest to takie pewne-co jakiś czas mówi się o wznowieniu produkcji, ale to raczej nierealne. Poza tym, Northrop chyba kombinuje nad maszyną dla US Navy w razie fiaska "35".


F-35 nie jest i nie był konkurencją dla F-22, to maszyny do różnych zadań. F-22 to mysliwiec przewagi powietrznej, a F-35 to w zasadzie maszyna wielozadaniowa i to bardziej uderzeniowa niż myśliwska, na teraz to może bodajże przenosić tylko 2 AIM-120... Nie popisze się z takim uzbrojeniem w walce myśliwskiej.
Tromp
QUOTE(Barg @ 18/02/2012, 23:17)
Darth Stalin - przeczytaj komentarz szmula do tego infa - wiesz gdzie, to raczej pomyłka mediów.
*


A ja mogę przeczytać? rolleyes.gif Tyle, że akurat nie wiem, gdzie.
CODE

F-35 nie jest i nie był konkurencją dla F-22, to maszyny do różnych zadań. F-22 to mysliwiec przewagi powietrznej, a F-35 to w zasadzie maszyna wielozadaniowa i to bardziej uderzeniowa niż myśliwska, na teraz to może bodajże przenosić tylko 2 AIM-120... Nie popisze się z takim uzbrojeniem w walce myśliwskiej.

Oczywiście. Ale F-22 może być konkurencją dla Lightinga II, bo planowane były (trwają?) prace nad F/A-22, ale raczej tylko w kontekście modernizacji istniejących maszyn.

Trochę pogóglowałem, do "kombinatorów" dołączają Turcy.
A co z Niemcami?
ku140820
Tutaj można poczytać:
http://www.militarium.net/forum/viewtopic....=158784#p158784
Tromp
QUOTE(Darth Stalin @ 19/02/2012, 18:15)

Podziękował!
Ciekawi mnie tylko wypowiedź jednego z userów, który zakłada, że hipotetyczny nowy rosyjski lekki myśliwiec (bo Su-50 to raczej średni/ciężki) musi być jednosilnikowy, jeśli miałoby go zrobić RSK.
ku140820
Bo takie były ostatnie przymiarki RSK MiG do czegoś innego niż kolejna mutacja MiG-29/35 (bodaj ten Witiaź-2000 miał być właśnie w konfiguracji jednosilnikkowej, chociaż miało go robić bliżej nieznane OKB "Muchamiedowa" - ale IIRC było jakoś powiązane z OKB Mikojana).
Poza tym"concept-arty" LFI i LMFS przedstawiały je właśnie jako jednosilnikowce:
http://img111.imageshack.us/img111/1352/mikoyanlfifr0.jpg
http://imageshack.us/f/4/mikoyanlmfs.jpg/
Tromp
QUOTE(Darth Stalin @ 20/02/2012, 8:50)
Bo takie były ostatnie przymiarki RSK MiG do czegoś innego niż kolejna mutacja MiG-29/35 (bodaj ten Witiaź-2000 miał  być właśnie w konfiguracji jednosilnikkowej, chociaż miało go robić bliżej nieznane OKB "Muchamiedowa" - ale IIRC było jakoś powiązane z OKB Mikojana).
*


No właśnie stąd moje zastrzeżenia, że Witiaź był konceptem z innego niż RSK biura-choć o powiązaniach nie wiedziałem.
CODE

Poza tym"concept-arty" LFI i LMFS przedstawiały je właśnie jako jednosilnikowce:

Nie wiem dlaczego, ale bardzo mi wyglądają na "Gripena stealth". Może to tylko takie wrażenie, przez "tradycyjną dwusilnikowość" w Rosji?
ku140820
Ja nie piszę, że Muchamiedow jest/był powiazany z Mikojanem, tylko że gdzieś o tym czytałem, nawet nie wiem, przy jakiej okazji - moze jak ten Witiaź był omawiany w nTW parę lat temu? (artykuł Szulca albo Butowskiego).

Nb. z ową "tradycyjną dwusilnikowością" próbował zrywać zarówno sam Mikojan (projekt MiG-33/35 jako makieta jednosilnikowa do dmuchań tunelowych - fotka była bodaj w PKL o MiG-29 albo u Butowskiego w "Samolotach wojskowych Rosji", musiałbym poszukać), jak też Suchoj w projektcie S-54 i wcześniejszym S-37 (nie mylić z "drugim" S-37, późniejszym Su-47 "Bierkut"!):
http://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_S-54

http://www.google.pl/search?q=%22Sukhoi+S-...0Fc_ptQb0n7DdBA

Tu jest S-37:
http://www.hitechweb.genezis.eu/fightersSF...-37_delta_3.jpg
http://www.forum-auto.com/uploads/200510/j...79211_su_37.jpg
(swego czasu był o tym artykuł w Lotnictwie AI bodaj z 1993 roku).
Tromp
QUOTE(Darth Stalin @ 20/02/2012, 14:29)
Ja nie piszę, że Muchamiedow jest/był powiazany z Mikojanem, tylko że gdzieś o tym czytałem, nawet nie wiem, przy jakiej okazji - moze jak ten Witiaź był omawiany w nTW parę lat temu? (artykuł Szulca albo Butowskiego).
*


Widziałem tylko i wyłącznie w NTW właśnie, ale dostępu do (starego) artykułu nie mam. Był on wspomniany w kontekście rosyjskiej drogi do myśliwca V generacji.
CODE

Nb. z ową "tradycyjną dwusilnikowością" próbował zrywać zarówno sam Mikojan (projekt MiG-33/35 jako makieta jednosilnikowa do dmuchań tunelowych - fotka była bodaj w PKL o MiG-29 albo u Butowskiego w "Samolotach wojskowych Rosji", musiałbym poszukać), jak też Suchoj  w projektcie S-54 i wcześniejszym S-37 (nie mylić z "drugim" S-37, późniejszym Su-47 "Bierkut"!):

Co do tych maszyn, to "54" znam, tyle, że to nie maszyna bojowa, a taki nasz Bielik/Iskra II. Za to to drugie ("37") wygląda dość obiecująco. Tyle, że Suchoj chyba nie dałby rady robić tylu nowych maszyn (modernizacje "27", produkcja "34", "35" jako zapchajdziura w sumie, no i ofc "50"), stąd być może pomysły Mikojana i innych biur. Swoją drogą, ciekawe, czy na serio zajmą się nowym MiG-iem (bo pewnie MiGiem, on najbardziej liczył na LMI).
Swoją drogą, skąd taki układ na bądź co bądź lekkim (a w każdym razie pasującym na lekki, w porównaniu z Suką) MiG-29? Brak silników o dostatecznej mocy, za ciężka elektronika czy jak?
ku140820
Co do dwusilnikowości MiG-29 - nie wiem; musiałbym pogrzebać u Butowskiego.
Co do projektu S-37 "lekkiego jednosilnikowego" - to jest bardzo STARA rzecz - podobno pod koniec lat 80. było przewidywane na nowy standardowy mysliwiec Układu Warszawskiego (zamiast nieśmiertelnych MiG-21) jako tańsza alternatywa MiG-29, do tego z możliwościami uderzeniowymi.
W sumie koncept całkiem ciekawy IMHO.
Tromp
QUOTE(Darth Stalin @ 20/02/2012, 15:32)
Co do dwusilnikowości MiG-29 - nie wiem; musiałbym pogrzebać u Butowskiego.
*


Do tego w zupełności wystarczy wikipedia tongue.gif
Może idzie o MiGa LMI?
CODE

Co do projektu S-37 "lekkiego jednosilnikowego" - to jest bardzo STARA rzecz - podobno pod koniec lat 80. było przewidywane na nowy standardowy mysliwiec Układu Warszawskiego (zamiast nieśmiertelnych MiG-21) jako tańsza alternatywa MiG-29, do tego z możliwościami uderzeniowymi.
W sumie koncept całkiem ciekawy IMHO.

Już wizualnie (wiem, złudne to) mi się podoba, ze względu na dość bogaty zestaw zawieszeń-i pewnie większe niż standardowa "29" możliwości walki powietrze-powierzchnia. Właściwie to nawet szkoda, że z niego nic nie wyszło, w miarę wcześnie oczywiście. Może dorobilibyśmy się maszyny porównywalnej z Jastrzębiem II ( rolleyes.gif ), za to tańszej. No i Rosjanie mieli "brzydki" zwyczaj wywiązywania się z offsetu...
starscream
http://china-defense.blogspot.com/2012/09/...of-j-21j31.html
http://china-defense.blogspot.com/2012/09/...f-j-21j-31.html

Wygląda na to, że Chiny zbudowały prototyp swojego F-35. wink.gif


user posted image
Tromp
QUOTE(starscream @ 16/09/2012, 18:49)
Wygląda na to, że Chiny zbudowały prototyp swojego F-35. wink.gif
*


O ile to prototyp, a nie demonstrator technologii, lub częściowo funkcjonalna makieta.
pawel76
Witam
Nawet jeżeli to jest tylko demonstrator technologii, to zspowoduje spore przetasowania w rejonie, jakos musi zareagować na pojawienie sie tej maszyny Japonia, Korea Pł., i Indie.
O ile dwa pierwsze kraje skieruja swoje oczy na F-35, czy może nawet F-22 (zwłaszcza Japonia ,która już raz robiła podejście do tej maszyny), to Indie bedą miały spory ból głowy , z dwóch powodów - pierwszy powód to poczatek zimnej wojny i swego rodzaju wyścig zbrojeń między Nowe Delhi a Pekinem,a druga sprawa to współpraca tegoz Pekinu i Islamabadu i plotki jakoby Pakistan jest zainteresowany zakupem tych maszyn.

Kolejna sprawa to zdecydowany problem Tajwanu ,którego sytuacja z potencjalnie trudnej stała się rozpaczliwa w przypadku gdyby kontynentalne Chiny zdecyduja się ambitnie szybko i zdecydowanie rozbudowywać swój potencjał w oparciu o tą konstrukcję.
Tromp
QUOTE(pawel76 @ 7/05/2013, 17:16)
Nawet jeżeli to jest tylko demonstrator technologii, to zspowoduje spore przetasowania w rejonie, jakos musi zareagować na pojawienie sie tej maszyny Japonia, Korea Pł., i Indie.
O ile dwa pierwsze kraje skieruja swoje oczy na F-35, czy może nawet F-22 (zwłaszcza Japonia ,która już raz robiła podejście do tej maszyny),
*


Nic podobnego-zarówno Korea (nie pomnę, kto poza KAI, wiem, że nie jest jedyny), jak i Japonia (Mitsubishi Heavy Industries?) pracują nad własnymi maszynami V generacji, chodzą słuchy, że programy mają zlać się w jeden (a i Turcy są zainteresowani). Faktem jest jednak, że typem przejściowym w Korei ma być myśliwiec z obecnego konkursu, w którym rzeczywiście startuje LM z F-35.
F-22 raczej do produkcji nie wróci, 300 melonów za sztukę to trochę za dużo dla USAF, a Japonia nawet jest ciut biedniejsza.
CODE

to Indie bedą miały spory ból głowy , z dwóch powodów - pierwszy powód to poczatek zimnej wojny i swego rodzaju wyścig zbrojeń między Nowe Delhi a Pekinem,a druga sprawa to współpraca tegoz Pekinu i Islamabadu i plotki jakoby Pakistan jest zainteresowany zakupem tych maszyn.

Indie partycypują w programie docelowym PAK FA, przy czym o ile oryginalna, rosyjska część ma wszelkie szanse powodzenia, to jeśli Hindusi zrobią po swojemu, tzn. zamarzy im się wariant w 99% własnego opracowania i produkcji, do tego lepszy od Suchoja i Raptora razem wziętych, to dostaną maszynę może do 2030. Dość spojrzeć, co z ubogim Tejasem rolleyes.gif
Ale jakby tak im nagle rozumku przybyło, to będą mieli myśliwiec V generacji przed Chinami. Te ich J-20 i J-31 może i ładnie wyglądają, ale co mają w środku, cóż... Jak to początek lat 90., to jest dobrze. Zerknij do najnowszej NTW i art. o J-10A/B.
Co do ostatniej maszyny, czy przypadkiem ona, produkowana masowo, nie okazała się za droga dla Pakistanu? To po co mówić o nowszych samolotach?
ku140820
QUOTE(Tromp)
Nic podobnego-zarówno Korea (nie pomnę, kto poza KAI, wiem, że nie jest jedyny), jak i Japonia (Mitsubishi Heavy Industries?) pracują nad własnymi maszynami V generacji, chodzą słuchy, że programy mają zlać się w jeden (a i Turcy są zainteresowani). Faktem jest jednak, że typem przejściowym w Korei ma być myśliwiec z obecnego konkursu, w którym rzeczywiście startuje LM z F-35.

Korea kombinuje z Indonezją. Nie wiadomo, jak by miała wyglądać (jeśli w ogóle) współpraca z Japończykami, bo Korea z Japonią też się nie za specjalnie lubią. Natomiast współpraca z Turkami jest całkiem możliwa, po ostatnich w sumie dobrych doświadczeniach w produkcji haubic samobieżnych K-9 i współpracy przy projektowaniu Altaya.
QUOTE
F-22 raczej do produkcji nie wróci, 300 melonów za sztukę to trochę za dużo dla USAF, a Japonia nawet jest ciut biedniejsza.

Ale linię produkcyjną ponoć zachowali „na wszelki wypadek”.
QUOTE
Indie partycypują w programie docelowym PAK FA, przy czym o ile oryginalna, rosyjska część ma wszelkie szanse powodzenia, to jeśli Hindusi zrobią po swojemu, tzn. zamarzy im się wariant w 99% własnego opracowania i produkcji, do tego lepszy od Suchoja i Raptora razem wziętych, to dostaną maszynę może do 2030. Dość spojrzeć, co z ubogim Tejasem

Raczej jednak tego nie zrobią, co najwyżej wsadzą swoją elektronikę. A Tejas ma problemy z tego samego powodu, co nowe myśliwce chińskie – silniki. Kaveri wciąż leży i kwiczy, dlatego kupują silniki rosyjskie (tak samo zresztą jak Chińczycy do JF-17 dla Pakistanu).
QUOTE
Ale jakby tak im nagle rozumku przybyło, to będą mieli myśliwiec V generacji przed Chinami.

Całkiem możliwe, szczególnie jeśli chcą zdążyć przed Chińczykami.
QUOTE
Te ich J-20 i J-31 może i ładnie wyglądają, ale co mają w środku, cóż... Jak to początek lat 90., to jest dobrze. Zerknij do najnowszej NTW i art. o J-10A/B.

Do stanu seryjnego to jeszcze minimum 5 albo i 10 lat. Szczególnie z silnikami mają duuuży problem. Rosjanie mają zdecydowanie mniejszy przy swoim T-50, a już pracują nad następcą AL-41.
QUOTE
Co do ostatniej maszyny, czy przypadkiem ona, produkowana masowo, nie okazała się za droga dla Pakistanu? To po co mówić o nowszych samolotach?

Coś ostatnio było, że Chińczycy mają Pakistanowi zasponsorować kilkanaście (albo i kilkadziesiąt) J-10; Pakistańczycy i tak wykładają sporą kasę na produkcję JF-17.
Tromp
Mamy farta, Darth. Akurat dziś na defence wrzucili ocenę realności wdrożenia chińskich myśliwców V pokolenia smile.gif
ku140820
Wróżenie z fusów, jak zwykle...
Tromp
QUOTE(Darth Stalin @ 9/05/2013, 11:51)
Wróżenie z fusów, jak zwykle...
*


Oczywiście. Czy jednak tak zupełnie bezpodstawne? J-15 powstał błyskawicznie, a więc klonowanie techniki poradzieckiej stanowi już dla ChRL mniejszy problem, aniżeli jeszcze 10-15 lat temu. Przypuszczam, że z opracowaniem nowego sprzętu podobnie. IMHO w 2018 J-XX mogą osiągnąć poziom obecnego F-35, a więc stadko maszyn testowych. O ile Chińczyków na produkcję stadka będzie stać...
pawel76
QUOTE(Tromp @ 9/05/2013, 12:52)
QUOTE(Darth Stalin @ 9/05/2013, 11:51)
Wróżenie z fusów, jak zwykle...
*


Oczywiście. Czy jednak tak zupełnie bezpodstawne? J-15 powstał błyskawicznie, a więc klonowanie techniki poradzieckiej stanowi już dla ChRL mniejszy problem, aniżeli jeszcze 10-15 lat temu. Przypuszczam, że z opracowaniem nowego sprzętu podobnie. IMHO w 2018 J-XX mogą osiągnąć poziom obecnego F-35, a więc stadko maszyn testowych. O ile Chińczyków na produkcję stadka będzie stać...
*


Witam
Stać stać..
A zreszta muszą to zrobić ze względów prestiżowych, od wielu lat nieoficjalną linia polityczna Pekinu jest taki plan aby wschodnioazjatyckie tygrysy i indyjski słoń pokłoniły się chińskiemu smokowi, czyli innymi słowytakie kraje jak Korea ,Japonia,Indie oraz Malezja,Tajlandia,Wietnam uznały supremację Chin(które tak na marginesie sa bardziej nacjonalistyczne już niż komunistyczne).

Co do Pakistanu to na broń atomową też ich niestac a jednak rozwijają ją.Wystarczy że Islamabad zakupi 15-30 maszyn dla jednostki uderzeniowej, i znowu na subkontynencie indyjskim zrobi się bardzo ciekawie.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.